Yüksek Topuklu Ayakkabı Zararları

Topuklu ayakkabılar kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alırlar. Geçmiş zamanda da günümüzde de neredeyse tüm kadınlar topuklu ayakkabılara sevdalı olmuşlardır. Oldukça farklı renklerde ve modellerde üretilen topuklu ayakkabıların çok rahat bir kullanıma sahip oldukları söylenemez. Bunun yanı sıra ayak sağlığını da olumsuz bir şekilde etkilemektedirler. Ayaklarda görülen pek çok problem ve ortaya çıkan yıpranmışlıklar giyilen yüksek topuklu ayakkabılardan kaynaklanabilir. Kadınlar topuklu ayakkabı giymekten vazgeçmeseler de en azından nasıl topuklu ayakkabı kullanmaları gerektiğini ve topuklu ayakkabıların ayak sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini bilmelidirler. Bilinçli bir şekilde kullanım sağlarlarsa en azından yaşanan sıkıntıları en alt seviyeye indirebilirler. Aynı zamanda ayakkabı seçimi yaparlarken çok daha dikkatli davranırlar. 

 

Topuklu Ayakkabılar Tüm Vücudu Olumsuz Etkileyebilirler

Topuklu ayakkabı giyilmesi başta ayak sağlığını olumsuz yönde etkilese de aslında verdiği zarar sadece ayakla sınırlı değildir. Çünkü yüksek topuklu ayakkabılar tüm vücut üzerinde olumsuz bir etki yaparlar. Kişiye giyildiği zaman rahatlık yaşatmayan her ayakkabı uzun süreler sonucunda ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Başta kas sorunları ortaya çıkabilir ve tüm vücudun duruşunda ve şeklinde bozulmalar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra diz ve bel bölgelerinde yaşanan birtakım farklı sorunlarda giyilen topuklu ayakkabıların etkileri de vardır. Topuklu ayakkabının sürekli kullanılıyor olması bu bölgelerde sorun oluşmasını zemin hazırlar ve dolaylı yoldan sağlık sorununa yol açmış olur.

 

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Tırnak Sorunlarına Neden Olabilirler

Yüksek topuklara sahip ayakkabılar ayaklardaki yük oluşumunu artırırlar. İç kısımda sıkışan ayağın üzerine binen yük zamanla nasır oluşumuna ve sürtünmeden kaynaklı farklı problemlerin ortaya çıkışına neden olabilir. Callus ve çekiç parmak isimlerine sahip nasır türlerinin çoğu yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaynaklanır. Yüksek topuklara sahip olan ayakkabılar aynı zamanda tırnaklarda ve tırnak yataklarında da birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olabilirler. Yüksek topuklu ayakkabıların ayaklara uygulanan yükü arttırdıkları asla unutulmamalıdır. Öyle ki topuk ölçüsü yedi santimetreden daha uzun olan ayakkabılarda ayağa uygulanan yük neredeyse yedi kat artış gösterir. Bu oldukça ciddi bir orandır.

 

Topuklu Ayakkabının Zararlarından Korunmak

Yüksek topuklu ayakkabıların zararlarından korunmak için günlük giyilen modellerdeki topuk ölçülerine dikkat etmek gerekir. Genel ölçü olarak topuk ölçüsü 4,5 santimetre olmalıdır ve özellikle günlük olarak topuklu ayakkabı tercih edenler bu ölçüyü aşmamalıdırlar. Ayrıca ayakkabının tarak ölçüsü ve topuğun şekli de önemlidir. Sivri ve dar buruna sahip olan ayakkabılar uzun süreli kullanımlarda tercih edilmemelidir. Tüm bunların yanı sıra ayakkabının kaliteli olması ve yapımlarında hastalık üretici maddelerin kullanılmaması da çok önemli olan noktalardır. Bu nedenle ayakkabı seçimleri kullanım sıklığına ve şekline göre yapılmakla birlikte aynı zamanda mutlaka güvenilir yerlerden yapılmalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.