Yaz Güneşinden Korunmanın Yöntemleri

Yaz güneşinden korunma sağlanması pek çok cilt probleminin önüne geçilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Güneşin cilt üzerinde pek çok olumlu etkisi vardır. Belirli zamanlarda ve belirli miktarlarda güneş ışığı almak gerekir. Ancak gerektiğinden uzun süre güneşe maruz kalmak veya belirli saatlerde yaz güneşi altında bulunmak cilde faydadan ziyade zarar verir. Gereğinden çok daha fazla oranda yaz güneşine maruz kalmak ciltte birtakım problemler meydana getirir. Ciltte kuruluk, lekelenme, kırışıklık, deride incelme, erken yaşlanma, güneş alerjisi ve cilt kanseri en sık bilinen problemlerdir. Bu nedenle yaz güneşinin zararlı ışınlarından mutlaka korunmak gerekir.

 

Güneşe Çıkılacak Olan Saatler Önemlidir

Güneş ışınlarının zararlı olanlarından korunmak isteyenler güneşe çıkacakları saatlere mutlaka dikkat etmelidirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta budur. Güneş ışınları gün içinde belli saatlerde oldukça şiddetli olurlar. Bu saatler genelde 11:00 ile 15:00 arasında olan saatlerdir. Kişiler bu saatler arasında mecbur kalmadıkça asla güneşe çıkmamalıdırlar. Gölgede oturmak oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Ayrıca açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesi ve şapka kullanılması gereklidir. Tüm bunların yanı sıra yeteri kadar su içilmesi de çok önemlidir. Kişiler mümkün kalmadıkça belirli saatlerde güneşe çıkmamalıdırlar. Eğer mecburen çıkacaklarsa da bu söylenenlere çok dikkat etmelidirler.

 

Güneşten Koruyucu Ürünler Kullanılmalıdır

Kişiler yaz güneşinden korunmak için bilinçli bir şekilde güneş koruma ürünleri kullanmalıdırlar. Bu ürünler tüm vücutta kullanılması gereken ürünlerdir. Ancak vücutta güneşten daha fazla etkilenen alanlar vardır. Yüz, omuzlar, ense ve boyun gibi bölgeler güneş ışınlarına daha fazla maruz kalırlar. O nedenle güneş koruyucu ürünler özellikle bu bölgelerde mutlaka kullanılmalıdırlar. Yetişkin kişiler koruyucu ürün seçerken deri tiplerine göre uygun olan ürünü almaya özen göstermelidirler. Ayrıca güneşten korunmak için bu ürünlerin doğru bir şekilde kullanılması gereklidir. Koruyucu ürünler güneşe çıkınca değil güneşe çıkmadan yarım saat öncesinde kullanılmalıdırlar. Koruyucu ürünlerin cilde eşit şekilde yedirilmesi önemlidir. Ayrıca havuz, deniz gibi alanlara giriliyorsa buralardan her çıkışta koruyucu ürünler cilde tekrara uygulanmalıdırlar. Aynı durum terleme söz konusu olduğunda da geçerlidir. Terleme nedeniyle azalan koruyuculuğun mutlaka yenilenmesi gerekir.

 

Çocuklarda Fazladan Dikkat Gerekir

Yaz güneşinden korunmada en dikkat edilecek yaş gruplarından biri de çocuk yaş gruplarıdır. Çocuklarda kullanılan koruyucu ürünler deri tipine göre değil koruma seviyesine göre seçilmelidir. Çocuklar için kullanılan güneş koruyucu ürünlerin yüksek faktörlü olmaları gereklidir. Ayrıca üç yaş altı çocuklar korunmasız bir şekilde asla güneş altında bırakılmamalıdırlar. Çocuklarda da açık renk kıyafet ve şapka kullanımı ihmal edilmemelidir. Okul çağında olan çocuklara güneşin zararlı ışınlarından neden korunmak gerektiği ve güneşten korunma yöntemleri mutlaka anlatılmalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.