Tekstil Mühendisliği Avantajlı mı?

Bir mühendislik dalı olan tekstil mühendisliği, üniversite eğitimi alınarak mesleğe dönüştürülüyor. Tekstil mühendisleri; kalite ve verimlilik esaslarından hammadde seçimine dek pek çok aşamada değerlendirme yapar. Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde bir bölüm olarak sunulduğu gibi çeşitli üniversitelerde doğrudan tekstil mühendisliği bölümleri bulunuyor.

Özellikle Türkiye’de tekstil sektörünün gelişmiş olmasa, tekstil mühendisliğine olan ilgiyi artırıyor. Peki, tekstil mühendisleri çalışma alanları nelerdir? Tekstil mühendisi olmak avantajlı mıdır?

Tekstil Mühendisi Nasıl Olunur?

Üniversitede mühendislik eğitimi aldıktan sonra staj eğitimleriyle tekstil mühendisi olunabilir. Tekstil mühendisliği bölümü 4 yıllık eğitimle tamamlanıyor. Staj ise genellikle eğitim sistemi içinde zorunlu olarak uygulanan ve fabrikada tamamlanması gereken bir eğitim aşamasıdır.

Tekstil mühendisliği eğitimlerinde;

  • Temel mühendislik eğitimleri
  • Tekstil hammaddeleri eğitimleri
  • Üretim yöntemleri
  • Tedarik zinciri
  • Üretim teknolojileri eğitimi
  • Pazarlama ve ekonomi
  • Organizasyon ve iş hukuku
  • Teknik dersler ve planlama

Gibi farklı eğitimlerle mühendis olunabilir. Ayrıca özel sektör bazında yönetimsel ders ve eğitim programları da tekstil mühendisliği kapsamındadır.

Tekstil Mühendisliği Bölümleri

Moda tasarım veya moda stilistliğinden çok farklı olan tekstil mühendisliği, üretime hazırlama sürecinde görev alırlar. Tasarım ve tekstil üretimi daha sonraki aşamalar olup, tekstil mühendisliğiyle alakası yoktur. Tekstil mühendisliğinde konvansiyonel üretim baz alınır. Üretim süreçleriyle ilgili bölümde, iplikler ve kumaş yapıları, hammaddeler ve lif yapıları gibi konularda çalışma yapılır.

Tekstil mühendisliği bölümünde hammadde eğitimleri, kumaşları renklendirmek için kullanılan kimyasallar, baskı teknolojileri ve kalıp çıkarma gibi farklı konularda eğitim verilir.

Tekstil Mühendisleri Çalışma Alanları

Hem tekstil ürünleri üretim merkezlerinde hem de tekstil maddeleri üretim merkezlerinde çalışabilirler. Tekstil mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler, iplik üretimi fabrikalarında yahut giyim üretimi yapan fabrikalarda çalışabilirler.

Hem üretim hattında hem satış, pazarlama veya organizasyonda görev alabilirler. Ürün geliştirme sisteminden kategori yönetimine, satın alma biriminden tasarım ve üretim sistemine dek her alan ve birimde iş bulma olanakları vardır.

Tekstil Mühendisliği Avantajları

Moda ve tekstil sektörünün her kategori ve kapsamında çalışma olanakları bulunan tekstil mühendisleri, moda çekimlerin üretim ve kalite standartlarının belirlenmesine dek farklı departmanlarda çalışabilirler.

Fabrikalar, üretim merkezleri veya tekstil markalarıyla çalışma olanakları ve global alanda iş potansiyelleriyle oldukça avantajlı bir meslektir. Üstelik işe alınma süreleri çok daha hızlı ve Türkiye’de geçerliliği olan mesleklerden biridir.

Mesleği severek seçenler için oldukça eğlenceli ve daima yenilikçi bir sektör olması, vizyon sahibi olmayı ve avantajlı olmayı sağlıyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.