Takım elbise

takım elbise
takım elbise

Takım elbise ile şıklık…

Takım elbise denilince çocukluğumuzdan itibaren aklımıza koyu renk, “baba kıyafeti” gelir. Oysa takım elbise mefhumu bir on yıl içinde büyük değişim geçirdi. Tek sorun var, hangi model ya da rengin nerede giyileceği.  Resmî ya da iş ile alakalı ilk önemli toplantı günü özel bir tercih gerektirir örneğin. Böyle zamanlarda eğer mevsim kış ise, yünden yapılma koyu renk, kruvaze ceketi olan bir takım seçiminiz olmalı.

Takım elbise
Takım elbise

Erkeğin Şıklığı

Takım elbise de dikkat edilmesi gereken başka bir unsur da; gideceğiniz mekâna göre ceketinizin gömleğinizi ne kadar gösterdiği veya sakladığı. Daha ciddi ifadeler için, örneğin siyasi toplantılar için ya da önemli bir antlaşma yapılıyorsa gömleği daha az gösteren kruvaze ceket tercih edilmeli. Varsa üst cebine taktığınız kravat renginin içindeki en baskın olan tonda bir ipek mendil yerleştirmeniz mümkün. Daha rahat toplantılar için ilk tanışma değilse veya iş seyahatleri için ise üç düğmeli ceketler tercih edilebilir. Eğer iş seyahatiniz sırasında sosyal bir ortama, ev davetine katılacak ya da bir restoranda, bir eğlence mekânında yemek yiyecekseniz daha spor ve kendinden emin, seçici bir ifadeyi vurgulayan iki düğmeli ceket-pantolon takımların valizinizde olması gerekir.

Takım elbisenin renkleri, desen ve kesimi de bir bilen, eğitimli güngörmüş biri için farklı anlamlar taşımaktadır. Genellikle çizgileri belirgin, geniş aralıklı takım elbiseler, karakterini veya yaptığı işi ağır göstermeye çalışanların tercihidir. Oysa bilen için belli belirsiz incecik çizgileri olan veya koyu sade renkte yumuşak kumaştan dikilmiş bir ceket-pantolon takım tercih edilen olacaktır. Parlak çizgilerin hâkim olduğu takım elbiseler genelde gündüz sosyal mekânlarda ve gece yaşamında kabul görür. Kumaş cinsine gelince; çizgili veya düz kumaş olsun eğer imkânlar elveriyorsa hakiki kaliteli yün veya kaşmir kumaş tercih edilmeli.

Önceki İçerikPantolon
Sonraki İçerikT-shirt
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.