Sivilce Lekeleri İçin Öneriler

İnsanların var oluşundan beri en büyük cilt sıkıntılarından biri olan sivilceler, istenmeyen yerlerde çıktığında insanın canını sıkabiliyor. Bu izlerden kurtulmanın tek yolu ise daha önce çıkan sivilceleri sıkmayarak kendi hallerine bırakmak. Sıktığınızda deride oluşan deformasyonlar ileriki zamanlarda büyük lekeler oluşturabiliyor. Diyelim ki daha önceden sıktığınız sivilceleriniz var ve bunların daha çok büyüyerek yaralara dönüşmesini istemiyorsunuz. Bu sefer yapmanız gereken yöntemlerden birisi sıkılan sivilcenin üzerini en az kırk faktör olan bir güneş koruyucu ile kapatmak olacaktır. Sıkılan sivilce aynı zamanda minimal bir yara olduğu için güneşe karşı savunmasız oluyorlar. Güneşten gelen ışınlar direk olarak yarayı kuruttuğu için cildinizi daha çok kurutarak yaranın büyümesini ve ileride oluşacak izlerin oluşmasını desteklemektedir. Bunu önlemek içinse güneş kremi derde deva oluyor. 

Sivilceler İçin Elma Sirkesi!

Halk arasında bilinen en yaygın yöntemlerden birisi olan elma sirkesini Hürrem Sultan bile duymuştur. İçerisinde bulunan A, C, E, P ve B2 vitaminleri cildi tamamen doyurarak tokluk sağlamaktadır ve oluşan lekelerin yok olarak izlerin olabildiğince kapanmasını sağlamaktadır. Uygulanışı ise oldukça basit olan bu yöntem yüzünüzü yıkadıktan sonra kolaylıkla uygulanabilen bir yapıya sahip. Gün sonunda yıkanmış cilt üzerinde su ile seyreltilmiş elma sirkesini bir adet pamuk yardımıyla uygulayarak ciltte oluşan lekeleri minimuma indirerek cildin kaybettiği vitaminleri geri kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu uygulama sürecinde yarım saat süresinde bekleyen sirkeyi ardından yüzünüzü yıkayarak arındırabilirsiniz. Gece yatmadan yapacağınız bu işlem sonrası yüzünüzü kremler ile nemlendirerek cildin kuruluktan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Sofralarda ve kahvaltıların vazgeçilmezi olan bal, sivilcelerin silinmesinde büyük rol oynamakta. Yüzünüzde on beş ila yirmi dakika bekleteceğiniz bal cildin yenilenerek kendini toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak kullanılacak olan bal tamamen organik olmalı içerisinde glukoz bulunmamalıdır. Bu sayede en iyi sonucu alarak tatmin olabilirsiniz. 

Cilt Bakımı ve Sağlıklı Beslenmek Önemli

Cillte oluşan lekelerin sebeplerinden birisi olan düzensiz beslenme, ülke içerisinde birçok kişinin bu sıkıntıyı çekmesini sağlayan etkenlerden birisi. Sabahları kahvaltı yapmak oldukça önemli olduğu gibi günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayarak fazla yağ tüketiminden kaçınarak sizler de can sıkıcı sivilcelerin çıkmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca can sağlığına da katkı sağladığı gibi abur cubur tüketiminden de kaçınmanız gerekmekte. Bu tarz ürünlerin içerisinde bulunan doymuş yağlar karaciğeri tetikleyerek yüzde sivilce çıkmasına sebebiyet vermekle beraber ciddi sağlık sıkıntılarına da yol açmakta. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.