Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınmalıdır?

Seyahat izin belgesi nereden alınmalıdır? sorusundan önce, seyahat belgesinin ne olduğu öğrenilmelidir. Seyahat belgesi, 65 yaş üstü vatandaşların şehirlerarası seyahatlerinde kullanması gereken bir belgedir. Bu belge ile bir şehirden farklı bir şehre gidilebilir. Seyahat izin belgesi alabilmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Sizde bu yöntemlerden birini kullanarak seyahat izin belgenizi alabilirsiniz. Seyahat izin belgesi toplu taşıma araçları için gerektiği gibi özel araçlara da gerekir. Yani bir kişinin özel aracının olması onu bu belgeden muaf tutmaz. Gerçekleşecek olan seyahat için alınması gerekir. Seyahat izin belgesi nereden alınmalıdır? sorusunu seyahat etmek zorunda olan kişiler çok sık araştırırlar.

Seyahat İzin Belgesini Almak İçin Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır?

Seyahat izin belgesini almak isteyenlerin bunun için bazı işlemleri yapması gerekir. Belgeyi alma yöntemlerinden birisi Alo 199’u aramaktır. Bu numara aranarak kolayca belge alma işlemi yapılabilir. Ayrıca e-devlet aracılığıyla da seyahat izin belgesi alınabilir. E-devlet  üzerinden yapılacak olan işlem için ilk olarak giriş yapılması gerekir. Buradan İçişleri Bakanlığı E-başvuru sayfasına giriş yapılır. Buradan bir link çıkar. Çıkan linke tıklandıktan sonra yeni başvuru kısmına girilir. Başvuru türü kısmından 65 üstü ya da altı seçenekleri yapılmalıdır. Bu seçeneklere göre ilerlenebilir. Seyahat izin belgesi nereden alınmalıdır? sorusunun cevapları bu şekildedir.

Seyahat izin belgeleri genellikle e-devlet üzerinden alınır. Buradan işlem yapmak çok kolaydır. Bunun için ilk olarak e-devlet şifresi olması gerekir. E-devlet şifresi olanlar çok kolay bir şekilde belgelerini alabilirler. Bu belge ile muaf olan kişiler seyahatlerinin yapabilirler. Seyahat sonunda belge geçersiz olur. Bu nedenle yeniden alınması gerekir. Herhangi geçerli neden olmayan kişiler ise seyahat belgesi alamaz. Seyahat belgesini alabilmek için geçerli sebeplerin olması gerekir. Aksi takdirde bu belge kullanılamaz.

Seyahat İzin Belgesini Kimler Almalıdır?

Seyahat izin belgesi genellikle seyahat zorunluluğu olan kişiler tarafından alınır. Seyahat izin belgesi nereden alınmalıdır?  sorusu son dönemde çok sık sorulur hale gelmiştir? Nereden alınabildiği öğrenilse bile, seyahate gidecek olanların bazı sebeplerinin olması gerekir. Bu sebepler ise şu şekildedir;

  • Tedavi olacağı hastaneden taburcu olarak kendi ikamet adresine dönecek olanlar,
  • Doktor raporu olup sevki olanlar,
  • Birinci dereceden yakın olan, kendisi ya da eşinin yakınının cenazesine katılacak olanlar,
  • Özel ya da kamudan davet yazısı olanlar,
  • Ceza infaz kurumlarından salınan kişiler, seyahat izin belgesini alabilecek olanlardır.

Bu kişiler seyahatlerinin öncesinde kullanılan yöntemler aracılığıyla belgeyi almalıdır. Bu şekilde seyahatlerini sorunsuz bir şekilde yapabilirler. Ayrıca bu belgeye sahip olan kişiler tamamen yasak olan günlerde de seyahat edebilirler. Bazı durumlarda refakatçi de gerekebilir. Refakatçilerinde gidecek olacakları zaman seyahat izin belgesi alması gerekir. Belge alındıktan sonra geçerli süre içerisinde seyahat belgesi kullanılabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.