Ödem Attıran Besinler ve Çaylar

Vücutta gelişen ödem problemi, şişkin bir görüntüye sebep olmakta ve kişiyi rahatsız etmektedir. Ancak bu sorundan ödem attıran besinler ve çaylar tüketerek kurutulmak mümkündür. İnsan vücudunda küçük kan damarlarının sızdırması nedeni ile vücutta ödem oluşmakta ve sızan sıvı nedeni ile damar çevresinde dokular birikmesinin yanı sıra şişmelere neden olmaktadır. Genel olarak ödem, vücutta bulunan tuzun fazla sıvıyı tutması ve tuzun atılamamasından kaynaklanmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen ödem durumu, daha çok ayak ve ayak bilekleri, kollar, bacaklar ve ellerde daha çok fark edilmektedir.

Neden Vücutta Ödem Oluşur?

Ödem attıran besinler ve çaylar tüketerek vücutta gelişen ödem sorunundan kurtulmak mümkündür ama yine de ödem oluşmasına neden olan faktörlerden uzaklaşmak gerekmektedir. Vücutta gelişen hafif ödem nedenleri arasında hamilelik, çok fazla tuzlu gıda tüketmek, adet öncesi hormonal değişimi ile uzun süre aynı pozisyonda oturmak bulunmaktadır. Ayrıca steroid ve östrojen içeren ilaçlar da vücutta ödem gelişmesine neden olabileceği gibi yüksek tansiyon ilaçları da ödem gelişmesine sebep olabilmektedir. Bazı ciddi hastalıklar da vücutta ödem gelişmesine neden olabilmektedir. Bu hastalıklar arasında ise karaciğer sirozu, nefrotik sendrom, kalp yetmezliği ve venöz yetmezlik gibi rahatsızlıklar yer almaktadır.

Ödem Attıran Besinler ve Çaylar Nelerdir?

Ödem attıran besinler ve çaylar arasında yoğurt, ıspanak, roka, sarımsak, nane, kuşkonmaz, pancar, kabak, maydanoz, salatalık, lahana, ananas, yeşil çay gibi besin ve çaylar yer almaktadır. Ayrıca pırasa, kuşkonmaz, taze fasulye, üzüm, soğan ve kepekli tahıllar da yine ödem attıran besin ve çaylar arasında yer almaktadır. Magnezyum açısından zengin besinler tüketmek fındık, bitter çikolata, yeşil sebzeler ve kepekli tahıllar gibi vücudun su tutma oranı düşeceği için ödem atma konusunda da fayda sağlayacaktır.

Karahindiba gibi doğal idrar sökücü özelliğe sahip bitkilerin tüketilmesi vücutta su tutulmasının önüne geçmektedir. B6 vitamini açısından zengin olan patates, ceviz ve muz gibi besinlerin tüketilmesi yine vücutta su tutulmasını önlemektedir. Ayrıca potasyum içeren avokado, muz ve domates türü besinlerin tüketilmesi vücutta bulunan sodyum seviyesinin düşmesine ve idrar üretiminin artmasını sağlamaktadır ve bu sayede vücutta ödem gelişmesini önlemektedir.

Sabah kahvaltılarında tüketilecek maydanoz ile idrar söktürücü özelliğinden faydalanabilir ve bu sayede ödem sorunundan kurtulmanın yanı sıra böbrek fonksiyonlarını geliştirici özelliğinden de faydalanmak mümkündür. Zengin bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, günde üç fincan tüketilmek şartı ile vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olmakta ve bir detoks meyvesi olarak sıklıkla tüketilen ananas da vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Ödem Belirtileri Nedir?

Vücutta gelişen ödem belirtileri arasında artmış karın büyüklüğü, ciltte gerginlik, şişliğin oluştuğu bölgede bir iki saniyelik baskı ile çukurluk oluşması, ciltte parlama, cilt altında gelişen şişlik ve kol ve bacaklarda ortaya çıkan şişlik yer almaktadır. Vücutta şişlik görünümüne neden olan ödem sorunundan ödem attıran besinler ve çaylar tüketerek kurtulmak mümkündür.

Ancak ödem, altta yatan bazı ciddi hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Şayet göğüs ağrısı, nefes darlığı ve solunum güçlüğünün eşlik ettiği bir ödem durumu varsa bu noktada bir sağlık kuruluşundan bilgi almakta fayda bulunmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.