MODAYI KİMLER BELİRLER

moda-kim-belirlerModa yıllardır süre gelen ve devam etmekte olan farklılık yaratma ihtiyacı ya da güzel görünme arzusu ile toplum yaşamına giren geçici yenilik olarak tanımlanıyor.

Moda hakkında bir röportaj yazısında Christian Dior’un tasarımcılarından biri modayı belirleme konusunda; şöyle ki bak ben böyle bir şey çizdim değişik hoş oldu bunu kreasyona koyalım şeklinde belirlemiyorlar. Bu konuda çok fazla araştırma yapan bir ekipleri var. Belli kesimlerde anketler yapıyorlar, kıyafetten ayakkabıdan ne tür beklentileri olduğu vs. şeklinde görüşler alıyorlar. Moda konusunda geçmişe yönelik bilgileri zaten mevcut. Creatör ekip de binlerce tasarım yapıyor ve içlerinden hem beklentileri karşılayacak hem de farklı bir etki yaratacak olanları seçiliyormuş. Daha sonra defilesini sunuyor ve o sezonun kreasyonu hakkında genel bir imaj çizmiş oluyor. Defileyi ne kadar görkemli ve dikkat çekici yaparsa insanlarda o kadar mesela bu sezon neon renkler ön planda olacak, geometrik kesimler öne çıkacak gibi bir fikir oluşuyor. Tabi ki bu elit markaların defilede sergilediği kıyafetlerin çoğu gündelik yaşamda giyilebilecek tarzda değil. Ama zaten mağazalarda da yakın tarzda ama daha çok beklenti karşılayacak türde kıyafetler oluyor. Amaç zaten Dior, Versace, Donna karan, Calvin Clain..vs. yapmışsa bir bildiği vardır şeklinde bir kanı oluşuyor. Ayrıca ünlü isimlere milyon dolarlık hediyeler göndererek ürünlerin daha göz önüne çıkmasını daha çabuk benimsenmesini sağlıyorlar. O onda görüp aynısını ya da yakın tarzı giyerek çok kısa sürede furya haline geliyor. Böylelikle ünlü kişilerinde giyim tarzları seçtikleri kıyafetler o yılın moda trendlerini etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Örneğin; iç çamaşırı konusunda trendleri Dünya’da belirleyen Victoria Secret , Andres Sadra, Marks & Spencer, Variance gibi markalar. Ayakkabı konusunda; Gucci, Prada, Ferragamo gibi markalar yer almaktadır. Gelinlik’te Dai, Derishow, Vakko Collection. Türkiye de ise Akay, Çağteks’ dir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.