Moda Kavramı Ve Kapsamı

erkek modası

Moda Kavramı Ve Kapsamı

“Moda” kelimesi ilk akla getirdiği kıyafet, ayakkabı ve çanta ile kısıtlı bir kelime değildir. Giyim kuşam dışında;  dekorasyon, renkler, makyaj, aksesuar, dövme, sanat, müzik, gibi hemen her alanda ortaya çıkan ve belirli bir süre popüler olan akımlar, moda olarak tanımlanabilir.

Moda olan “şey” kişilerin tüketim alışkanlıklarını da etkilemektedir. Özellikle bayanların daha çok ilgilendiği moda olan kıyafetler, çanta ve aksesuarlar, popüler oldukları dönemlerde en çok satan ürünler arasında yer almaktadırlar.

Yeni moda kelimesi ile aslında güncel olan akımlar kastedilmektedir.  Moda, genel olarak pek çok alanı etkileyen bir akım olmasına rağmen söylendiğinde ilk olarak giyim kuşamla ilgili şeylerin akla gelmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Bunların başında giyinmeyi çok seven bayanların modayı takip ederek kıyafetlere fazlaca talep göstermesi veya üreticilerin trend olan akımlara uygun kıyafet, ayakkabı ve çantaları satışa sunarak bu alanda ilgi çekmeleri sebep olarak gösterilebilir.

Modadan etkilenen alanların en başında giyim kuşam gelirken dekorasyon ile ilgili alanlar da giyim kuşamı takip ediyor denilebilir. Özellikle ev tekstil ürünleri, modayı belirleyen akımlardan etkilenerek yine bayanların ilgisini çekecek şekilde yenilikçi olarak tasarlanıyor ve evlere farklı bir şıklık katıyor.

erkek modası

2014 Yılı Modada Öne Çıkan Detaylar

Modanın dekorasyon ve giyim- kuşam alanından bahsedecek olursak geçtiğimiz yıl kıyafetlerde özellikle uçuş uçuş tüller, ipekli kumaşlar hâkimdi diyebiliriz. 2013 yılında bayanlar son derece şık ipek bluzlarla boy gösterdi. Bu yıl da yanı bluzların modaya hâkim olacağı görülüyor.  erkekler için yeni moda, renk renk pantolonlar ve kareli gömleklerin yılı denilebilir.

Ev tekstil ürünlerinde ise yeni moda, eskinin çiçekli desenlerle sınırlı tasarımlarının çok daha yenilikçi çizgilerle yer değiştirdiği ürünlerdir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.