Meyve Ve Sebze Yıkama Teknikleri 

Sağlığınız açısından büyük önem oluşturan meyve ve sebze tüketimi, gerekli temizlik yapılmadan tüketildiği takdirde faydadan çok zarar oluşturur. Tarlalardan soframıza gelene kadar birçok el değiştiren meyve ve sebzeler birçok bakteri ve parazit barındırabilir. Yeterince temizlenmeyen meyve ve sebzelerden insanlara geçen bu bakteriler büyük sağlık sorunları meydana getirebilir.

Bu nedenle öncelikle meyve ve sebzelerin bir tarım ürünü olduğunu ve bazı tarım ilaç kalıntılarını barındırdığını unutmamalısınız. Bu ilaç kalıntıları ancak iyi bir meyve ve sebze yıkama teknikleri uygulanarak temizlenir. Öncelikle meyve ve sebzelerin sofranıza  gelene kadar toplama işleminden başlayarak birçok el değiştirir. Çeşitli aracı firmalar meyve ve sebzeleri tarladan toplatır ve başka bir aracıya satar. Bu aracılar toplanan sebze ve meyveleri toptan sebze ve meyve haline satar. Çeşitli market ve pazarcılar sebze ve meyveleri bu halden alarak satışa sunar.

Bu işlemlerden geçen meyve ve sebzeler birçok elden geçer ve çeşitli dış etkenlere maruz kalır. Bu dış etkenler insan sağlığı açısından zararlı birçok madde içerir ve yeterince hassas temizlenmezse olumsuz durumlara yol açar. Bu sebeple meyve ve sebzeleri yeterince bol suda doğru olarak yıkamalısınız.

Doğru Yıkanmayan Meyve ve Sebzenin Zararları

Sofranıza gelene kadar birçok aracıdan geçen  meyve ve sebzeler parazit ve tarım ilacı kalıntısı içerebilir. İnsan sağlığına zararlı olan bu maddeler ancak doğru uygulanan meyve ve sebze yıkama teknikleri ile temizlenir. Aksi takdirde gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Bağırsaklarda parazite neden olup sizi halsiz ve sıvısız bırakabilir. Ayrıca çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açar ve ciddi durumlar doğurabilir.

Meyve ve Sebzeler Nasıl Yıkanır 

Gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için aldığınız meyve ve sebzeleri doğru meyve ve sebze yıkama teknikleri ile yıkamalısınız. Sağlık açısından birçok faydası bulunan sirke meyve ve sebze temizliğinde çok etkilidir. Öncelikle aldığınız meyveleri üçte bir oranında sirkeli suda on dakika gibi bekleterek sirkenin temizleyici özelliğinden yararlanabilirsiniz. Sirkeli suda bekleyen meyve ve sebzeler tüm tarımsal ilaç kalıntılarından temizlenmiş sayılmaz.

Bu nedenle bekleyen sudan aldığınız meyve ve sebzelerinizi bol suda ovalayarak temizlemelisiniz. Marul, ıspanak, maydanoz ve tere gibi yeşil yapraklı sebzeler toprak ortamda çok kaldıkları için daha hassas bir yıkama tekniği uygulanmalıdır. Sirkeli suda beklettiğiniz bu sebzeleri tüm yapraklarını ayırarak bol suda tek tek yıkamalısınız.

Elma, çilek, havuç, üzüm ve salatalık gibi kabuğu ile birlikte tüketilen meyve ve sebzeler mutlaka sirkeli suda yeterli süre bekletildikten sonra bol akan suda ovalanarak temizlenmeli ve kâğıt havlu benzeri bir kurutucu ile kurulanmalıdır. Yeterince kurulanmayan meyve ve sebzeler bakteri üretebilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğru uygulanan meyve ve sebze yıkama teknikleri sağlık açısından oldukça önemlidir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.