Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Diyet yaparken kilo verilememesinin bir nedeni de metabolizmanın yavaş çalışıyor olmasıdır ve bu nedenle metabolizmayı hızlandıran besinler tüketmek gerekmektedir. Çünkü kilo vermenin temel taşı olarak hızlı ve sağlıklı çalışan bir metabolizma gereklidir. Metabolizma, vücuda alınmakta olan besinlerin yakılma sürecidir ve yavaş çalışması durumunda da yağ yakımı süreci uzamaktadır. Metabolizmanın yavaş çalışması kilo verme sürecine olumsuz etkiler sağladığı gibi sağlık açısından da olumsuzluklar oluşturmaktadır. Bu nedenle metabolizmayı hızlandıran besinler grubundan takviye almak gerekmektedir.

Metabolizma Nedir Ve Neden Yavaşlar?

Metabolizma, vücudun yaşamsal fonksiyonlarına destek olabilmek adına tüketilen besinlerin hücreler tarafından yakılmasına verilen isimdir. Vücuda alınan kaloriyi enerjiye dönüştüren metabolizma, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla yanlış diyet uygulamaları metabolizmanın zayıflamasına neden olmaktadır. Bu durum ise kilo vermek yerine kilo almaya yatkınlığı arttırmaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasına neden olan etkenler arasında az su tüketmek, zayıflama ilaçları kullanmak, yanlış diyet uygulamak, şekerli içecekler tüketmek ve az kalorili besinler tüketmek yer almaktadır. Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzı, protein tüketiminin azaltılmış olması ve düzensiz uyku gibi durumlar da metabolizmanın yavaşlamasına sebep olmaktadır.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında acı biber, tarçın, brokoli, elma, armut, kalsiyum açısından zengin gıdalar, ananas, turunçgiller, elma sirkesi, omega 3 açısından zengin gıdalar, baharatlar, kahve, yeşil çay ve tam tahıllı gıdalar yer almaktadır.

Metabolizma Hızlandırıcı Acı Biber Ve Tarçın

Diyet sırasında yaşanan tatlı krizlerinin önüne geçilmesi için kullanılan tarçın, aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmak için de kullanılmaktadır. Açlık hissini baskılayan ve kan şekeri seviyesini düzenleyen tarçın, süt ya da su içerisinde konularak tüketilmesi durumunda metabolizma hızını arttırıcı özelliği ile kullanılmaktadır. Acı biber, içerisinde kapsaisin barındırmaktadır. Kapsaisin’in vücuda alınması ise vücudun terlemesine sebep olmaktadır. Oluşan terlemenin nedeni ise acı biber tüketimi ile vücuda alınan kapsaisin’in kan dolaşımını arttırması ve bu doğrultuda metabolizmanın çalışma hızının artmasıdır. Bu sayede ise vücutta yağ yakımı başlamakta ve aynı zamanda terleme olmaktadır.

Metabolizma Hızlandırmak İçin Kahve Ve Yeşil Çay

Yeşil çay ve kahve, metabolizma hızlandıran içecekler olarak bilinmektedir. Hem kahve hem de yeşil çay antioksidan özelliğe sahiptir ve kan şekerinin de düşürmeye yardımcı olmaktadır. Kahve ve yeşil çay tüketimi, metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra yağ yakılmasına yardımcı olmakta ve selülitlerde de azalma olmasını sağlamaktadır. Ancak bu noktada yeşil çay ya da kahve tüketeceğiniz zaman şekersiz olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü şekerli tüketilmesi durumunda kendinden beklenen etkiyi göstermeyecek ve şekerli içecek tüketimi metabolizmanın yavaşlamasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yavaş çalışan bir metabolizma için metabolizmayı hızlandıran besinler haricinde başka dikkat edilmesi gereken faktörlerde bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmak için öncelikle posalı yiyeceklerin sık tüketilmesi gerektiği ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Metabolizma hızlandırmak için güne mutlaka kahvaltı ile başlanmalı ve günün geri kalanında azar azar ve sık bir şekilde yemek yenmelidir. Günlük en az sekiz ile on bardak su tüketmeye dikkat edilmeli, fiziksel aktivite yapılmalı ve protein kaynakları tüketmeye özen göstermek de metabolizmayı hızlandırıcı faktörler arasında bulunmaktadır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.