Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ciltler diğer cilt tiplerine oranla daha fazla neme ihtiyaç duyarlar. Bu cilt tipi kuru, pul pul dökülen ve gergin bir yapıya sahiptir. Normal ve yağlı olan ciltlere oranla kuru ciltler nemini daha çabuk kaybeder. Kuru cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı çok merak ediliyor.

Kuru cilt tipine sahip kişiler ciltlerinde kuruluk, pul pul dökülme ve gerginlik hissederler. Ne kadar nemlendirilse de bu ciltler için yeterli olmayacaktır.  Özellikle kış mevsiminde soğuk ve ayazında etkisi ile kuruluk artar. Kullanılan sabun ve şampuanlar, sert cilt temizleyicileri ve az su tüketimi ciltlerin kurumasına neden olan etkenlerden bazılarıdır. Sizde böyle bir cilt tipine sahipseniz ve kuru cilt bakımı nasıl yapılır diyorsanız cilt tipinize uygun önerileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bakım Önerileri 

Cilt bakımının ilk bakım rutini cilt temizliğidir. Kullanılan temizleyicinin alkol, sabun ve parfüm içerikli olması zaten kuru olan cildinizi iyice kurutacaktır. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir temizleyici seçmek gerekir. Cilt temizliğinizde çok sıcak ya da çok soğuk su ile yüzünüzü yıkarsanız cildinizin kurumasına neden olursunuz. İdeal olan ılık su ile temizlik yapmaktır. Cilt gün boyunca yağ, kir ve makyaj artıklarına maruz kalır. Cildi temizleyip kirlerden arındırmak ve gözeneklerin nefes almasını sağlamak için ilk ve en önemli aşamadır. Akıllarda soru işareti bırakan  kuru cilt bakımı nasıl yapılır sorununda en kritik cevaplarından biridir.

İkinci adım ise cildi nemlendirmektir. Kuru cildin nemli kalmasını sağlamak oldukça güçtür. Bu nedenle etkili ve güçlü bir nemlendirici kullanmalısınız. Kuru cildin sağladığı bir dezavantajda cildin çabuk kırışmasıdır. Kırışmayı engellemek için günde en az iki kez cildi derinlemesine nemlendirmenizi öneririz. Özellikle yüzün en hassas bölgesi olan göz çevresi için etkileyici ve kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Göz çevresi bakımı mutlaka günlük rutinler arasında yer almalıdır. Kuru cilt bakımı için kullanılan ürünlerin cildi yıpratmayan ürünler ile hazırlanması gerekir. Ayrıca sabun içerikli ürünler zaten kuru olan cildinizin daha fazla kurumasına sebep olur.

Kuru Ciltler İçin Peeling Önemi

Kuruyan cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için peeling ürünlerini de rutininize eklemenizde fayda vardır. Ayrıca peeling yaparak cildin kan dolaşımı da hızlanmış olur. Peeling ürünlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta ürünün kuru ve hassas olan cildinizi tahriş etmeden ölü hücrelerden arındırmasıdır. Cilt bakımının bir diğer aşaması da cildi toniklemektir. Tonik uygulaması yumuşak bir pamuk aracılığıyla yapmalısınız.

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi kuru cilt tiplerinde de rutin oluşturmak önemlidir. Düzenli olarak yapılan cilt bakımı ile ancak sonuç alınabilir. Her gün cildinizi temizleyip nemlendirmelisiniz. Kuru cilt bakımı nasıl yapılır nelere dikkat edilmelidir tüm bunları göz önünde bulundurarak kendinize günlük ve haftalık bir rutin oluşturarak bakımlı bir cilt elde etmek mümkündür.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.