Korona Aşısı İçin Randevu Zorunluluğu

Mart ayından bu yana Türkiye’de de etkisini gösteren, kısıtlamalar ve yasaklar ile hem sosyal hem de ekonomik anlamda yönetimleri zorlayan koronavirüs pandemisinde beklenen aşı çalışmaları tamamlandı. İlk olarak Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından Almanya’da tamamlanan aşı çalışmalarını sırasıyla Çin ve Rusya takip etti.

Türkiye ise ilk aşılama sürecini Çin aşısı olan Sinovac ile başlattı. Ocak ayının ortası ile başlanan aşılama planında Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama takvimi hazırlandı. Takvimde aşı hakkına sahip olan kişiler için aşı randevusu zorunlu hale getirildi. Alınan bu kararla birlikte en çok sorulan sorulardan biri koronavirüs aşısı randevusu nasıl alınır oldu.

Aşı Olmadan Yurt Dışı Uçuşları Gerçekleşmeyecek

Koronavirüs aşısında zorunlu tutulan meslekler ve gruplarda bir zorunluluk da yurt dışı uçuşları yapacak kişiler için geldi. Alınan karar doğrultusunda yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin uçuştan önce aşı yapması zorunlu tutuldu. Aşı belgesi olmayan kişilerin uçuşlarının ise hiçbir şekilde gerçekleştirilmeyeceği ifade edildi.

Peki, koronavirüs aşısı randevusu almak için ne yapılması gerekmektedir. Yapılan açıklamalarda koronavirüs aşı randevusu için Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) ve e-devlet üzerinden işlem yapılması gerektiği bildirildi. Aşı olmak isteyen vatandaşlar e-nabız üzerinden ilk olarak aşı kayıt randevusu oluşturmalıdır.

Buradaki talep oluşturma adımından sonra eğer aşı olabilecek grup arasında yer alıyorsa kendisine bir bildirim ya da mesajla haber verilir. Aşı randevusu onaylandığı takdirde kişi e-nabız üzerinden kendisine verilen saat ve tarih alternatifleri arasından seçim gerçekleştirir. Tarihlerin de belirlenmesinin ardından aşı onayı yapılır.

Aşı Da İkinci Doz Nasıl Uygulanır?

Koronavirüs aşı uygulaması kapsamında iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. İlk dozun uygulamasının ardından 14 günlük takip süresi izlenir. Bu süreçte aşı olan kişiler durumlarında bir aksilik ya da değişiklik olduğu takdirde sağlık ekipleri ile paylaşmalı, herhangi bir alerji ve reaksiyon durumu yaşandıktan sonra da aşının ikinci dozunun uygulanması yapılmamalıdır.

Eğer bir sorun yaşanmazsa ikinci doz uygulaması 14 gün sonra yapılır. İkinci doz aşı uygulaması için de kişi e-nabız sistemine girerek aşı randevusu oluşturmalıdır. Aşı uygulamaları yapıldıktan sonra kişiler hem Hayat Eve Sığar uygulaması hem de e-nabız sistemi üzerinden kendileri için hazırlanan aşı kartlarına elektronik olarak ulaşabilecekler. Bu aşı kartları ile yurt dışı seyahatlerinde sorun yaşanmayacaktır.

Ancak aşı olan kişilerin aşılama sonrasındaki süreci iyi izlemeleri ve kendilerinde görülen her türlü değişikliği tespit ederek ekiplerle paylaşmaya özel göstermelidir. Bakanlığın ilk aşamada tedarik ettiği 13 milyon doz aşı ile Türkiye’de 6.5 milyon kişinin aşılaması gerçekleşecek. Bakanlık yaptığı açıklamada Mart ayında da yaklaşık 30 milyon doz aşı tedarik edeceklerini ve genel aşılama çalışmalarının da hızlanacağını vatandaşlar ile paylaştı.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.