Kapadokya Balon Turu Nerede Yapılır?

Kapadokya denilince ilk akla gelen aktivitelerden biri balon turudur. Kapadokya’ya gidip de bu aktiviteye katılmamak ya da balonların uçuşunu izlememek büyük kayıp olacaktır. Kapadokya’nın hem doğal güzelliklerini hem de tarihi yapısını balon turu ile keşfedebilirsiniz. Özel kutlamalar ya da evlenme teklifi etmek için hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz. Gökyüzünde sevdiklerinizle birlikte bölgenin tüm güzelliğini gözlemleyebilirsiniz.

Hangi Mevsim Balon Turu İçin Daha Uygun?

Ülke genelinde olduğu gibi Kapadokya’da da tüm mevsimlerin ayrı bir güzelliği var. Her mevsimde Kapadokya’nın başka bir yüzünü görmek mümkündür. 12 ay boyunca hava şartları uygun olduğu sürece turlar düzenlenmektedir. Ancak Nisan, Mayıs, Ekim ve Kasım ayları en uygun aylardır. Balonlar sıcak hava balonu oldukları için çok sıcak havalarda uçuş yapılamıyor. Bu nedenle genellikle erken saatler tercih edilir.

Yağış ve aşırı fırtına sebebiyle turlar ertesi güne sarkabilir ya da iptal edilebilir. İptali halinde alınan ücretler iade edilir. Bu nedenle balon turunu tatilinizin son gününe bırakmamanızı öneririz. Ertelenmesi halinde tekrar katılım sağlayabilmeniz için bu önemlidir.

Balon Turunun Gerçekleştirildiği Saatler

Balonlar günde iki kez havalanır. İlki sabahın erken saatlerinde güneşin doğuşunu seyretmek üzere ikincisi ise güneş doğduktan sonra gerçekleştirilir. Genellikle ilk uçuş daha çok tercih edilir. Tur için gerekli bilgiler uçuştan bir gün önce turu gerçekleştirecek firma tarafından verilir. Uçuş süresi ise 1 saatle 1,5 saat arasında sürmektedir.

Balon Turu Nerede Yapılır?

Kapadokya İç Anadolu bölgesinde yer alan Nevşehir ilinin rüzgâr ve yağışlar vesilesiyle meydana gelen peri bacalarını kapsayan bölgesidir. Ülkemizde en çok balon turu bu bölgede yapılır. Bölgenin eşsiz güzelliğini kuş bakışı izlemek herkesi çok heyecanlandıran bir aktivitedir. Her balonun kendine özel rotası vardır. Rüzgâr nereye sürüklerse oradaki güzelliğe kavuşmuş olursunuz.

Balonların uçuş için yola çıktıkları yer genel olarak Göreme bölgesidir. Balonlar genellikle 500-600 metre civarında yükselirler. En fazla yükseldikleri mesafe ise yaklaşık 1 kilometre civarındadır. Yükseklik hava şartlarına göre değişiklik gösterir. Bu yükseklikler ile bölgenin her ayrıntısını rahatlıkla görebilirsiniz.

Balon Turu Sırasında Görülen Yerler

Balon turu ile Kapadokya bölgesinin tüm güzellikleri sergilenir. Özellikle Ürgüp, Avanos, Göreme gibi görülmeye değer yerleri kapsar. Üçhisar kalesi, Kızılırmak, Erciyes ve Hasan Dağı gibi pek çok güzellik seyrinize sunulur.

Balon Turuna Kimler Katılamaz?

Bazı özel durumlara sahip kişilerin balon turuna katılmaları onlar için tehlike oluşturabilir. Örneğin hamileler, 110 kilo üzerinde olanlar, fiziksel engeli olan kişiler. Ayrıca 4 yaşından küçük olan ve boyu 140 cm den daha kısa olanların balon turuna katılmaları mümkün değildir. Yakın zamanda ameliyat geçirenler ve bel ağrısı olanlar için de balon turu riskli olabilir.

Balon turuna katılabilenler video görüntüleri ve fotoğraf çekimleri için gerekli ekipmanlar ile uçuşa çıkarak anı ölümsüzleştirmelidir.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları 

Balon turu fiyatları uçuşun gerçekleştirildiği sezona göre değişiklik göstermektedir. Kış aylarında çok fazla tercih edilmediği için fiyatlar yaz ve bahar aylarına nispeten daha uygundur. Yoğunluk olan dönemlerde katılım sağlamak istiyorsanız günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız önerilir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.