Kaliteli Çikolata

cikolata3
cikolata3

Her Çikolata, Çikolata Değildir.

Çikolatayı, çikolata yapan şey nedir sizce? Tadına baktığımızda şekerimsi, görünüşü kahverengi-siyah karışımı olan bir tatlı türü müdür sadece. Kesinlikle değil tabii ki.

Her şeyden önce, çikolata  içindeki esansın bıraktığı tat, uzunca bir süre damağımızda kalmalı, damağı veya genzi yakmamalı ve bu tat bizi mutlu etmelidir. Zira bir çikolatanın kalitesi, gerek görünüm gerekse tatma aşamasında bize ne hissettirdiği ile yakından ilgilidir. Görünüş olarak parlak, yapımında kullanılan kakao ve diğer malzemeler çok kaliteli olmalıdır. Yapımında kullanılan kakaonun oranı ise çikolatanın çeşitli türlerini oluşturur. Sütlü çikolatada kullanılan süt oranı oldukça fazla olmasına karşın bitter çikolata da ise hiç olmayabilir.

Çikolata için çok yanlış yapılan bir uygulama da buzdolabında saklanmasıdır. Halbuki çikolata buzdolabında saklandığı taktirde tat kalitesi önemli ölçüde azalacaktır. İdeal saklama ortamı, oda sıcaklığında, güneş görmeyen kapalı bir kutuda, rutubetsiz bir yer olmalı, koku yayan diğer mamüllerle bir arada bulundurulmamalıdır. Bu şartlarda saklanan çikolata en az 1 ay lezzetinden, kalitesinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.

cikolata3
cikolata3

Çikolata ve sağlık

Çikolata ile ilgili bilinen en sempatik etki,  kadınlarda mutluluk hormonunun salgılanmasına yol açması olsa da geçtiğimiz yüzyıllarda çikolata bazı hastalıkların tedavisinde hekimler tarafından şifa niyetine kullanılmıştır. Günümüzde yapılan araştırmalarda da ortaya çıkan sonuç çikolatanın antioksidan etkisi sayesinde kalp krizi riskini azalttığı yönde olmuştur. Diğer bir faydası ise içerdiği kakaoda bulunan flavonoidler sayesinde kan damarı duvarlarını korumasıdır. Tabi ki iyi yanları yanında olumsuz yanları da hiç yok değil, örneğin sıcak çikolata içerdiği yüksek yağ ve şeker dolayıyla bol kalori oranları ve yine bünyesinde bulunan kafein nedeniyle sağlıksız bir durum yaratabilir.

Aslına bakarsanız herşeyi n gereğinden fazlası , zararlı değil midir? Kararında ve ölçülü olduktan sonra hele birde kaliteliyse çikolata zevkinden mahrum kalmanın ne anlamı olabilir ki. Soğuk kış günlerinde içilen bir fincan sıcak çikolatanın verdiği hazzı başka ne verebilir? İster şifa niyetine ister keyfe keder kullanın.  Hangi amaçla olursa olsun kaliteli çikolata ürünlerinin adresi daima            https://www.moda-sitesi.com  olacaktır.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.