Kalın Taban Spor Ayakkabı

Spor ayakkabılar gerek gündelik hayatta, gerekse yürüyüş ve spor yaparken tercih edilen bir ayakkabı türüdür. Kadın ya da erkek herkesin dolabında birkaç tane spor ayakkabı bulunmaktadır. Farklı renklerde ve farklı modellerde olan bu ayakkabılar kullanım amaçlarına göre de farklılık göstermektedirler. Doğru yerde doğru ayakkabıyı kullanmak ayak sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Farklı modellerin farklı taban kalıkları da mevcuttur. Özellikle gündelik hayatta spora fazla zaman ayıran kişiler kalın taban spor ayakkabı çeşidini tercih etmektedirler.

Kalın tabanlı ayakkabı modelleri daha çok spor kıyafetlerle tercih ediliyor olsa da bu ayakkabılar günlük yaşamda şık modellerin altına da giyilebilir. Böylece iş hayatında da rahat bir kullanım söz konusu olabilir.

 Kalın Taban Spor Ayakkabının Faydaları

Giyilen spor ayakkabılar ayağınızı sıkmamalı, bol da olmamalıdır. Ayakkabının burun kısmında biraz bolluk bulunmalı böylelikle ayak parmaklarınız rahat etmelidir. Bu tür ayakkabıların taban kısmı çok önemlidir. Yürüyüş anında vücut ağırlığımızı ayaklara veririz. Tabanı ince olan ayakkabılar, bastığımız yerlerdeki tümsekleri, taşları ve çakılları hisseder. Böylelikle yürüme esnasında acı çekebiliriz. Kalın taban spor ayakkabı giyen kişiler, yerdeki olumsuz etkenlerden etkilenmeden yürüyüşlerini daha sağlıklı yapabilirler.

Yürüyüş esnasında ayaklardaki yük topuktan parmak uçlarına doğru ilerlemektedir. Zemindeki olumsuz nesneleri ayağımızda ilk hisseden yer topuklarımızdır. Tabanları kalın olan spor ayakkabılarla yaptığımız yürüyüşlerde daha verimli sonuç alabiliriz. Başka bir avantaj da yerdeki soğuk ayağımıza geçmeyeceğinden dolayı ayaklarımız üşümez. Üşümeden sporumuzu daha rahat yapabiliriz. Vücut ısımızı dengeleyeceği için hasta olma riskimizi azaltır.

Kalın Taban Spor Ayakkabı Nerelerde Tercih Edilmelidir?

Gündelik hayatta ayaktaki rahatlık açısından spor ayakkabıyı tercih eden kişiler taban kalınlıklarına da önem vermeleri gerekmektedir. Dümdüz dediğimiz modelleri tercih etmekten kaçınmalısınız. Ayak yapınıza göre seçim yapmak doğru bir hareket olacaktır. Ayak yapısı bozuk olan kişiler doktorun önereceği ayakkabıları tercih etmelidirler. İçe basanlar, dışa basanlar ya da ayağının başparmağında çıkıntısı olanlar, modayı değil doktorun tavsiyesini dinlemeleri gerekir.

Spor salonlarına giderek oradaki spor aletleriyle spor yapanların tercihi kalın tabanlı ayakkabılar olduğu gibi, doğa yürüyüşü yaparak temiz havada yürüyen ve koşan insanların da tercihidir. Kalın tabanlı spor ayakkabılarda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, ayakkabının fazla ağır olmamasıdır. Ağır olan ayakkabıları taşımakta zorluk çekebiliriz. Yürüme esnasında bizi yorabilir. O yüzden hafif olan kalın taban spor ayakkabı tercihinde bulunmanız en doğrusu olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.