İstanbul’da Tatil Köyleri

İstanbul tarihi ve tabii güzellikleri ile görülmesi önerilen yerlerin başında gelir. İstanbul’un eşsiz doğa manzaralarının bulunduğu çok sayıda ilçesi bulunurken, İstanbul’a çok yakın mesafede olan tatil merkezleri de tercih edilecek yerler içerisindedir. Tatil yapılacak dönem de tatil konseptini belirlemektedir. Sıcak yaz aylarında deniz tatili daha çok tercih edilirken, bahar ve kış aylarında ise tabiat tatilinin tercih edildiği gözlemlenmiştir. İstanbul içerisinde olmayıp İstanbul il sınırının hemen sonunda yer alan Tekirdağ ya da İzmit’e bağlı çok sayıda tatil mekânı da bulunmaktadır. İstanbul’a çok yakın olan Şarköy bunların içerisinde ilk sırada gelmektedir. İstanbul’un Trakya tarafındaki ilçelerinden olan Silivri’de de çok sayıda tatil mekânı yer almaktadır.

Şile Köylerinde Tabiat Tatili Yapmak

İstanbul’a fazla uzak sayılmayan ve tabii güzellikleri ile öne çıkan yerlerden biri de Şile’deki tatil köyleridir. Şile gerek denizi gerekse de tabiatı ile İstanbulluların hafta sonları ve kısa tatillerde kaçtığı başlıca yerlerden biridir. Şile ve Ağva birbirine konum olarak yakın olan iki farklı tatil yeridir. Ağva’da da hem günübirlik hem de kalınacak çok sayıda tatil mekânı bulunmaktadır. Bazı koyları görülmesi önerilen yerler içerisindedir. Saklıgöl ve civarında konaklama imkânı da bulunmaktadır. Göl ve deniz manzarası ve tabiatla iç içe olmak isteyenler için önerilen yerlerin başında gelmektedir.

Polonezköy’ün Güzellikleri

Polonezköy, adını Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde gelip buraya yerleştirilmiş olan Polonyalılardan almıştır. Tarihi eski olan bu köy, yeşilin birçok tonunu barındırmaktadır. Polonya Mimarisi tarzında yapılmış evlerinde konaklamak ve yöreye özgü lezzetleri tatmak mümkündür. Burada tarihi mekânların da ziyaret edilmesi önerilmektedir. Bunlardan birisi de Zofia Rizi Anı Evi olacaktır. Ayrıca tarihi kilisesi de Polonezköy’ün belli başlı mekânlarından biridir. Çok sayıda butik oteli bulunan Polonezköy, civarında bulunan Cumhuriyet Köyü ile de gezilmesi önerilen yerler içerisindedir. Özellikle çocuklu aileler için çok sayıda aktivite yapılabilecektir. Bisikletle gezinti, yürüyüş, ata binme gibi sporların rahatlıkla yapılacağı yerler içerisindedir. Burada geçirilecek bir hafta sonu son derece dinlendirici olacaktır.

Prens Adaları’nda Şehrin Gürültüsünden Uzaklaşmak

Prens Adaları diye nitelenen, Kınalı, Burgaz, Heybeli, Büyükada şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için önerilen yerler içerisindedir. Her adada çok sayıda kalınacak mekân bulunurken, yazın paralı ya da ücretsiz halk plajları da buraya gelmek isteyenlerin rahatlıkla girebileceği yerlerdir. Adaların deniz suyu güvenilir olup, İstanbul’un mavi bayraklı yerleri içerisindedir. Konaklama tesisleri açısından Büyükada’da diğer adalara nazaran daha çok tesis bulmak mümkündür. Bahar ve yaz aylarında yürüyüş ve bisikletle gezinti de adalarda en sık yapılan faaliyetler içerisindedir. İstanbul’un farklı güzergâhlarından adalara karşılıklı gemi ve motor seferlerinin olması buralara ulaşımı kolaylaştırmıştır.

Tuzla Farklı Atmosferi İle Önerilen Yerler İçerisinde

İstanbul’un en eski ilçelerinden olan Tuzla, denize de girilebilen yerler içerisindedir. İçmeler mevkiinde bulunan şifalı suları, vücut için doğal sağlık kaynağıdır. Son yıllarda Tuzla ve İçmelerde çok sayıda lüks konaklama tesisi de yapılmıştır. Uzun kıyı şeridi ile adeta bir sayfiye kentini de andırmaktadır. Tuzla’ya özgü köftesi ve İstanbul’a yakınlığı nedeniyle pek çok kişinin hafta sonları tercih ettikleri yerler içerisindedir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.