İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

Üriner sistem enfeksiyonları olarak da adlandırılan idrar yolu enfeksiyonu, idrar kanalının her bölümünde oluşabilecek enfeksiyonlardan biridir. Vücuda giren bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. En sık karşınıza çıkan hastalıklardan bir tanesidir.

Belirtileri nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri aslında kolayca kendini ele verir. Ateş enfeksiyon başlangıcının en zor anlaşılabilecek halidir. En yaygın belirtisi ise idrar yaparken yanma hissi yaşamanızdır. İdrar yolu enfeksiyonu olan bir hasta idrarını yaparken yanma veya kaşıntı gibi şeylerle karşılaşır. Bazı durumlarda idrar koyu renkte gelir bu bazı hastalıkların habercisi olsa da en önemli belirtisi idrar yolu enfeksyonudur. Çok sıkıştığınızda idrarınız 1 ila 2 damla arasında gelir. Kaburga bölgenizde ağrı, sızı hissedebilirsiniz.

Bu enfeksiyon yaygın olarak kadınlarda görülmektedir. Diğer adıyla sistit olarak adlandırılır. Kadınlar hayatları boyunca birçok idrar yolu enfeksiyonu geçirir. En yaygın geçiren insanlar genç yaştaki bireylerdir ya da menopoz dönemine girmiş kadınlardır.

Tanı yolları

İdrar bakteriyel değildir. Steril bir yapıya sahiptir. Eğer enfeksiyonunuz geçmediyse yaptırmanız ve başvurmanız gereken yollar şunlardır.

  • İdrar tahlili yaptırmanız gerekmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu tanısında çabuk ve hızlı sonuç verir.
  • İdrar kültürü enfeksiyona neden olan bakterilerin normal olup olmadığını ortaya çıkartan bir tahlil yoludur.
  • Böbrek ve mesane ultrasonu çektirmeniz gerekmektedir.
  • Sistoskopi mesanenizin iç kısmını inceleyen bir tetkik yoludur.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önlemek Mümkün Mü?

Elbette ki idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılan hastalığı engellemek mümkündür.  İdrarınızı tutmanız bu hastalığa sebep olan başlıca etkenlerden biridir. Bol su tüketimi yapmanız, kadınların kullandığı dönemsel pedleri sık değiştirmesi, cinsel ilişki sonrasında muhakkak idrar çıkılması ve genital bölge temizliğinin düzenli bir şekilde yapılası bu enfeksiyonu engelleyecek faktörler arasında yer almaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.