Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Kış aylarında daha çok artan şikayetler arasında göz kuruluğu gelmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda daha çok görülmektedir. Havaların soğuması, rüzgar ve hava kirliliğinin gözlerimize verdiği zararlardan bir tanesi göz kuruluğudur. Ayrıca kapalı ortamlarda kullanılan ısıtıcılar ve klima da bu rahatsızlığa neden olmaktadır.

Bunun yanında göz koruluğuna sebep olan nedenlerden biri de teknolojik aletlerle çok fazla uğraşmak ve onlara çok fazla bakmaktır.  Gözlerimizin ıslak kalmasını sağlayan gözyaşı sıvısının dış etkenlerden etkilenmesiyle işlevini yitirmesi ya da azalması tıbbi adıyla kuru göz adını taşımaktadır. Bu rahatsızlığın oluşması durumunda öncelikle yapılması gereken  göz kuruluğuna ne iyi gelir? Araştırmalarını yapmamız, tedavi süresindeki ilk adım olacaktır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

Gözde bulanık görme, ışıktan etkilenme, gözde kızarıklık ve kaşıntı, gözlerimizde ağrı hissediyorsak kuru göz hastalığına yakalanmış olabiliriz. Bu belirtilerle birlikte en yakın zamanda bir doktora gitmemiz gerekir. Bu hastalık yer yaş grubunda ve kadın- erkek herkes de görülebilir. Kadınlarda menopoz başlangıcında daha sıklıkla rastlanmaktadır. Kalp hastalarında, şeker hastalarında, göz tansiyonu problemi olanlarda kullanılan bazı ilaçlar da kuruluğa neden olabilir. Bazı vitamin eksikliklerinde de gözlerimizin verdiği bir tepkimedir diyebiliriz.

Göz kuruluğuna ne iyi gelir? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

  • Uzun süreli bilgisayar kullanımından uzak durmak, kitap okuyorsak belli zamanlarda ara vermek gerekir.
  • Göz makyajınızı iyice temizlemeniz, göz için kullanılan şampuanlardan kullanmanız size fayda sağlayacaktır.
  • Kapalı ortamlarda klimalı yerlerden kaçınmak gerekir.
  • Güneş gözlüğü seçiminde kaliteli olmasına dikkat etmeniz lazımdır.
  • Sigara içiyorsak sigarayı bırakmak gerekir.
  • Kullandığımız ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıktığını düşünüyorsak doktora danışarak başka bir çözüm yolu aramak lazım gelir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi Nelerdir?

Doktora gittiğinizde kuru göz teşhisi konulmuşsa, bazı tedavi yöntemleriyle gözyaşı seviyesi artırılabilinir. Göze suni gözyaşı damlatmak çoğunlukla kullanılan bir yoldur. Suni gözyaşı ile birlikte kişi bir müddet bulanık bir görüntüye sahip olabilir. Ama zamanla geçecektir. Gece yatmadan önce damlatılması kullanan için daha iyi olacaktır.

Suni gözyaşı damlası ile geçmeyen rahatsızlıklarda başka yöntemler kullanılır. Eğer gözde kızarıklık ve yanma şikayetleri devam ediyorsa iltihap oluşmuş olabilir. Farklı damlalar kullanarak gözdeki iltihabı kurutmak gerekebilir. İltihap kurutularak gözyaşı sıvısının yeterli bir dereceye ulaşmasını sağlamak amacıyla bu yöntemler uygulanır. Göz kuruluğuna ne iyi gelir? Sorusunun cevabı doktorun önereceği yoldan olmalıdır. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.