Giysi

SOSYAL İHTİYACIMIZIN EN ÖNEMLİ KOLU GİYSİLER

Adem ve Havva’dan beri gelen bedenin örtünme içgüdüsü, günümüzde pek çok farklı yönlerde ilerleyerek, gelişerek ama çok da farklı olmayan sebeplerle süregelmektedir.

Başta korunmak için daha sonra göz estetiği için, ileri adımlarda ise fark yaratmak için diğer canlılardan farklı olarak vücudumuzun üzerine giysiler giyeriz.

Hem kadın hem erkek hem çocuk hem yaşlı hiç fark etmez en önemli eşyalarımız arasında giysilerimiz vardır.Üç yaşındaki bir çocuğun kreşe gitmeden giysilerini aynanın karşısında deneyip, bir seçim yaptığı düşünülürse bu konuda içgüdüsel olarak güzel olma, giysileri başkalarına beğendirme olgularının daha küçük yaşlarda başladığını söyleyebiliriz.

Sosyal İhtiyaçlarımızın En Renklisi Giysiler…

Maslow’un ünlü ihtiyaç düzeneği piramidinde beş basamak vardır ve tüm insanlar alışveriş ve hayat düzeneğini aslında bu piramide göre düzenlerler.

En altta fiziksel ihtiyaçlar (yemek,su,barınma gibi) en geniş yer kaplar hayatlarımızda; sonra güvenlik ihtiyaçları gelir.(sigorta, banka v.b.) Piramidin ortasında alttan üçüncü sırada sosyal ihtiyaçlar vardır; giysiler, aksesuarlar, ayakkabı gibi ki  bunlar en doğal sosyal ihtiyaçlardır.Dördüncü olarak  toplumun bir parçası olma, beğenilme, saygı görme için kol saati, şık bir elbise ya da dışarıda bir akşam yemeği gibi çok da elzem olmayan ihtiyaçlar gelir.

Son olarak ,piramidin en üst noktası ve en az ihtiyaç duyulan -ki bu da kişinin maddi zenginliğine göre değişir- şahsi ihtiyaçlar yer alır(yurtdışı seyahat, piyano dersi alma gibi…)

Bireylerin meslek gruplarına, statülerine, yaşadığı yerin iklim özelliklerine ve bazı diğer normlarına göre giysiler de, tarzlar da değişmektedir. Bir banka çalışanının daha formal, şık ve bakımlı giysiler içinde olması gerektiği yaptığı iş bakımından kaçınılmazdır. Ya da Orta Afrika’da yaşayan birinin giysilerinin arasında kazak olamayacağı gerçeği gibi…

Ayrıca trendlere göre “in” denilen, o zamanda geçerli, beğenilen giysileri tercih ederiz. “Out” diye tabir edilen uygun olmayan, moda dışı giysileri belki komik duruma düşmemek için, belki de zaten yakışmadığını düşündüğümüzden artık giymeyiz .

Giysilerimiz kişiliğimizi de yansıtan en önemli zırhlarımızdır,her şeyden önce seçimlerimizi ona göre yapmakta fayda var…( https://www.moda-sitesi.com )

Önceki İçerikTrend Giysiler
Sonraki İçerikTrend Markalar
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.