Gelinlikleri Uzun Süre Muhafaza Edebilmek İçin

Kadınlar için görünüş her zaman çok önemlidir. Çünkü kadınlar, inşaların kendilerini kıyafetleri ile tanıtabileceğini düşünür ve her kadın kendi tarzını ortaya çıkarır. Günlük yaşamlarında dahi kadınlar için kıyafetleri, aksesuarları ve saçlarının bir nizam içinde olmalıdır. Bu durum özel günlerde çok daha önemli bir hal alır.

Her insan için evleneceği gün hiç şüphesiz hayatının en önemli günlerinden biridir. Her kadın düğün gününde bir prenses gibi hissetmek ve öyle de görünmek ister. Bu nedenle düğün gününe hazırlanırken kadınlar aylar öncesinden araştırmalara başlar ve kendilerine en uygun gelinlikleri seçmeye uğraşır. Çok uzun süren bu çalışmaların başında gelinlik seçimi vardır ve bin bir zorlukla seçilen bu gelinlikleri uzun süre muhafaza edebilmek için de birçok yol araştırılır.

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik seçimi bazen şans işidir. Bazı kadınlar kendi fizik yapılarına uygun ve hayallerindekine uygun gelinliği çok kısa sürede bulabilirken bazı kadınlar için bu çok uzun süren bir iş haline gelmektedir.

Gelinlik seçimi yapılırken gelinliğin kadınların fiziki yapılarına uygun olması çok önemlidir. Yoksa gelinliği giyinecek kadınları prenses gibi göstermektense tam bir hayal kırıklığına dönebilir. Aynı zamanda gelinlik seçimi yapılırken gelinliğin yapımında kullanılan her şeyin belli bir kalitede olması gerekir.

Gelinlik kumaşlarının genellikle çok kaliteli ve dayanıklı kumaşlar olması beklenir. Fakat bazı durumlarda kullanılan gelinlik kumaşları hafif ve dayanıksız olabilir. Uçuş uçuş, hafif yapılı gelinliklerde çok ağır ve kalın kumaşlar kullanılmaz. Bunlar aynı zamanda gelinlikleri uzun süre muhafaza edebilmek için seçilebilecek kumaşlar değildir. Yine de alınan gelinliğin kumaşı itina ile seçilmelidir. Olabildiğince kaliteli ve sağlam yapıda olmasına dikkat edilmelidir.

Gelinlikleri Sağlam Bir Şekilde Diğer Nesle Bırakmak Mümkün

Her kadın gelinliğini saklayıp kızına hatta torununa bırakmanın hayalini kurar. Fakat bu hayali gerçekleştirebilmek için gelinlikleri uzun süre muhafaza edebilmek gerekir. Gelişigüzel bir şekilde sandıklarda ya da dolaplarda saklanmış ve özen gösterilmemiş gelinlikler zaman içinde yıpranır.

Zamanla sararıp solmaya hatta çürümeye mahkûm kalmaması için gelinlikler gerektiği şekilde saklanmalı, zaman zaman havalandırmalı, düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Hiç giyilmedikleri için gelinliklerin temizlenmeye ihtiyacı olmadığı inancı tamamen yanlıştır. Gerektiği şekilde saklansa bile bir gelinlik dolapta beklerken de kirlenebilir. Hatta kirler temizlenmediğinde zaman içinde gelinliğe tamamen yapışarak çıkmaz bir hal almaya başlayabilir ve gelinlikte çürümelere sebebiyet verebilir.

Bu nedenle gelinlik temizliği çok önemlidir. Çamaşır makinelerinde ya da elde yıkama ile gelinlik temizliğinin yapılamayacağı çoğu kişi tarafından bilinen bir gerçektir. Gelinliklerin uzun süre muhafaza edilmesi için kuru temizleme yapılarak temizlenmesi gerekir. Hassas işlemelere sahip olan gelinliklerin daha dikkatli temizlenmesi gerekir. Uygun sıcaklıkta temizlenerek ütülenen gelinlikler, dolaplara naftalin ile değil lavanta ile kaldırılmalıdır. Naftalin genellikle yün ve benzeri kıyafetleri korurken, lavanta daha narin yapılı kıyafetleri korumaya yardım eder.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.