Gelinler İçin Dağınık Topuz Modelleri

Dünyadaki hemen hemen tüm ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de kadınların evliliğe ve özellikle gelinliğe bakış açıları farklıdır. Birçok erkek için gelinlik bir kıyafet olmanın ötesine gitmez iken, kadınların ise rüyalarını süsleyen bir tutkudur. Düğün için aylar öncesinde başlayan hazırlıklar içinde en önemlisi ise gelinin düğündeki dış görünüşüdür. Gelinlik seçimini her kadın, yakın zamanda evlilik planı olmasa dahi birkaç kez yapmıştır. Rengini, modelini, duvağını ve çiçeğini defalarca hayal etmiştir. Nitekim bütün bu planlar yapılmamış gibi, düğün gününden aylar önce sıfırdan araştırmalara başlanır. Fakat gelinlik kadar önemli bir konu daha vardır. Bu konu ise gelin başıdır. Gelinliğin neredeyse tamamlayıcısıdır. Gelinlik seçimi tamamlandıktan sonra, sıra saç modelindedir. Yakın arkadaş ve akrabalar ile uzun süren istişareler sonucunda birkaç modelde yoğunlaşılır ve kuaför arayışı başlar. 

Gelinlerin Vazgeçilmezi Topuz

Gelinlerin yıllardır vazgeçemediği bir saç modeli topuzdur. Hem gösterişlidir hem de düğün hengâmesinde dağınık saçlarda olduğu gibi geline rahatsızlık vermez. Topuzun da değişik modelleri vardır. Topuzun kafamızda konumlandığı yere göre topuz değişir. Yandan, arkadan, tepeden topuz yapılabildiği gibi topuzun nasıl yapıldığı da ayrı bir kategori içindedir. Topuz sıkı ya da gevşek yapılabilir. Kabarık, sade, örgülü ve salaş modellerin yanı sıra, taçlı ve çiçekli modelleri de vardır. 

Topuz genel olarak oval yüzlü insanlara daha çok yakışmaktadır. Topuz yapıldığı zaman yüz ortaya çıkacağından oval yüzlü insanlar daha çok tercih etmektedir. Fakat topuzun birden fazla çeşidi olduğu için hemen her yüz şekline uygun topuz yapılabilmektedir. 

Bir diğer detay ise topuz saçları topladığından omuz bölgesi daha belirgin olacaktır. Özellikle dar omuzlu kadınların daha çok tercih etmesinin sebebi bundan kaynaklıdır. Aynı zamanda yüz içi biraz daha küçük olan insanlar da topuzu tercih etmelidirler. Saçlar yüzü kapatmayacağı için yüzleri biraz daha ön plana çıkacaktır.

Dağınık Topuz Nasıl Kullanılmalıdır?

Dağınık topuz en çok kullanılan topuz modellerindendir. Bu topuz şeklinin de en çok kullanılanı örgülü dağınık topuzdur. Fakat dağınık topuz kullanan gelinleri giydikleri gelinliğe ve takılara dikkat etmelilerdir. Dağınık topuz eğer enseden yapılacak ise halter yaka ya da kayık yaka gelinlikler çok tercih edilmemelidir. Eğer bu tarz gelinlikler tercih edilmiş ise tepeden dağınık topuz yapılmalıdır. Dağınık topuzun en çok yakıştığı gelinlikler ise düşük omuz, askılı ya da straplez gelinliklerdir. 

Dağınık topuz kullanan gelinler küpe ve diğer takıları çok abartmamalıdırlar. Topuz dikkat çekeceği için kulak ve boyun bölgesindeki takılar sade olmalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.