Faydaları Saymakla Bitmeyen Kemik Suyunun Evde Hazırlanışı

Marketlerden hazır olarak alınan, çorbalara ya da pilavlara katılan kemik suyu tableti, içerdiği katkı maddeleri sebebi ile yararından çok zararı bulunmaktadır. Bu tabletleri kullanmak yerine evde doğal olarak hiç bir katkı maddesi içermeden hazırlamak mümkündür. Faydaları saymakla bitmeyen kemik suyunun evde hazırlanışı da çok kolaydır.

Kemik Suyu Faydaları 

Kemik suyunun faydaları o kadar çok ki bu konu hakkında  bir kitap bile çıkartılabilir. Sağlık deposu olması sebebi ile kemik suyu tam bir şifa deposudur. Eklem sorunlarına iyi gelen kemik suyu, kemik erimelerine karşı vücudu korumaktadır. Yaşlanma sorunlarına da faydalı olan kemik suyu, cildin elastikiyetini koruyarak bedeni gençleştiriyor. Kolajen deposu olan kemik suyu, bu  cilt üzerinde kırışıklık

Faydaları saymakla bitmeyen kemik suyunun evde hazırlanışı konusuna geçmeden önce faydalarından biraz daha bahsetmekte fayda vardır. Selülit oluşumunu engelleyen kemik suyu sayesinde selülitlerde azalma olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek başta soğuk algınlığı olmak üzere her türlü hastalığa karşı vücuda direnç katar. Gelişme çağındaki çocukların kemik suyu tüketmesi çok önemlidir. Bu sayede güçlü iskelet sistemine sahip olacaklardır. Ayrıca kemik suyu sindirimine olumlu etki eder.

Pilavlara ya da çorbalara katılan kemik suyu ile hem yemekler lezzetlenecek hem de sağlık yönünden olumlu sonuçlar doğacaktır. Farklı sebzeler veya baharatlar ile (soğan, sarımsak, defne yaprağı, karabiber) yemekler daha da lezzetlenecektir.

Faydaları saymakla bitmeyen kemik suyunun evde hazırlanışı oldukça basittir. Normal tencerede hazırlanabildiği gibi kısa sürede düdüklü tencerede de pişirilerek kemik suyu elde etmek mümkündür.

Kemik Suyu Yapımı 

Özellikle ek gıdaya geçmiş olan bebeklerin de mutlaka tüketmesi gereken kemik suyu yapımına geçmeden önce kemikleri suda bekletmeniz gerekir.

Kemiklerin kanının çıkmasını sağladıktan sonra güzelce yıkayarak tencereye konulur. Kemiklerin üzerini geçecek kadar su ekleyip üzerine bir adet soğan, bir tane defneyaprağı, iki diş sarımsak eklenerek pişmeye bırakınız. Dilerseniz kemik suyu pişirirken içerisine kereviz sapı da ekleyebilirsiniz. Pişirme esnasında su kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak yavaş yavaş pişirmeye bırakınız. Bunun sebebi kemikler içerisinde bulunan iliklerin açığa çıkmasını sağlamaktır. İliklerin insan vücuduna faydası oldukça fazla olduğu için kısık ateşte pişmesi ve böylece kemik suyunun daha vitaminli olması sağlanır.

Yaklaşık 7-8 saat kısık ateşte pişen kemik suyu jel kıvamına gelmelidir. Daha sonra kemik suyunun soğuması sağlandıktan sonra süzgeçten geçirilir. Süzgeçten geçirdiğiniz kemik suyunu isterseniz derin dondurucuda bulunan buz kalıplarının içerisine ya da kilitli poşet içerisine koyabilirsiniz. Yemek yapacağınız esnada içerisine bir tane atarak yemeğin lezzeti ve vitaminli olmasını sağlamış olursunuz. Faydaları saymakla bitmeyen kemik suyunun evde hazırlanışı bu şekilde yaparak ortaya vitamin deposu ve şifa kaynağı bir gıda ortaya çıkarmış olursunuz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.