Fashion Stylist Ne Yapar?

Moda veya gardırop stilisti olarak tanımlanan fashion stylist, özel çalışma alanına sahiptirler. Moda tasarımcılarıyla veya moda tarzını yenilemek isteyen kişilerle çalışabilirler. Stil danışmanlığı olarak değerlendirilen fashion stylistlik, kişilerin dış görünümlerini dizayn eden ve özgüsel tasarım yapan kişilerdir.

Fashion Stylist Nedir?

Style kelimesi, Türkçe anlam olarak üslup olarak nitelendirilir. Tarz, biçem ve özgü gibi kelimelerle ifade edilebilir. Kelime ekiyle birlikte değerlendirildiğinde; stil yapan kişi olarak tanımlanır. Genellikle ünlülerle çalışan moda stilistleri, kişilere yeni tarzlar kazandırmak ve imajlarını değiştirmek için farklı stilleri dizayn eden kişilerdir. En yalın tanımıyla ise giydiren, kıyafet ve tarz seçen olarak ifade edilebilir.

Moda Stilistleri Ne Yapar?

Sadece gerçek kişiler için değil, hayali karakterler için de stil belirlerler. Dizi filmler, sinema filmleri, reklam filmleri için senaryoya yahut ürün tanıtımına uygun kişilere stil tasarlayan kişilerdir. Sanatçılar, ünlüler, sosyeteden bireyler yahut film karakterlerinin etki uyandırması ve özgünlük kazandırılması için uygulanan moda trendleriyle bir harman oluşturmak olarak düşünülebilir.

Fashion stylist’ler modacıların çalıştığı kişilerdir. Tasarımcıların ürünlerini daha iyi tanıtmaları ve daha etkili defileler yapmaları için genellikle moda stilistleriyle çalışırlar. Karaktere özgünlük katmak, profesyonellik gerektirir. Yüz simetrisinden saç yapısına, vücut hatlarından kendine has fiziksel özelliklerine dek kişinin iyi tanınması ve analiz edilmesi gereklidir. Stilin tam manasıyla uyum sağlaması, stilistin başarısı ve iyi analiz yeteneğine bağlıdır.

Moda Stilisti Nasıl Olunur?

Stilistlik, özel eğitim merkezlerinde, kurslarda ve üniversite bölümlerinde alınan eğitimlerle yapılabilir. Türkiye’de yeni yeni bir meslek olarak kabul edilmeye başlanan stilistlik, daha çok özel kurslarda verilen eğitim ve sertifikalarla yapılıyor. Eskiden sanatçı menajerleri, organizasyonların yanı sıra stil tasarlayan kişilerdir. Ancak şimdilerde stilistler, tamamen kişilerin giydirilmesinde görev alan kişilerdir.

Moda tasarımı bölümleri olarak üniversitelerde verilen eğitimlerle, stilist olunabilir. Ancak stil danışmanlığı yapan pek çok kişinin eğitime gerek olmadan bu işi profesyonellikle yaptığı görülmektedir. Fashion stylist olmak için;

  • Stilistin kendi tarzı olmalı ve tarzıyla bütünleşmiş olmalıdır
  • Geniş boyutlu düşünebilen ve saniyeler içinde kişileri analiz edebilen kişiler olmalıdır.
  • Moda ve trendleri bilen, moda stillerine ve detaylarına hakim, yeniliklere açık ve yepyeni tarzlar oluşturmayı başaran kişiler olmaları gereklidir
  • Bakış açısının yaratıcı olması ve evrensel moda kültürlerine aşina- uyumlu olması önemlidir.
  • Beden ve giysi arasındaki denklemi- uyumu iyi analiz edebilmesi hepsinden önemlidir.

Moda stilistlerinin sadece uyumlu parçaları birbirine yakıştırmaları değil, kombin edilen tarzın kişiye de ahenk katması en önemli detaydır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.