Erasmus Programı İle Yurtdışında Moda Tasarımı Okumak

Moda, yaratıcılık, farklı kültürler ve farklı bakış açıları gerektirir. Yurt dışında moda tasarımı okumak hem Türk moda kültürünün farklı ülkelerde tanıtılması hem farklı ülkelerin kültür ve moda geleneklerini tanımak için cazip bir seçimdir.

Erasmus programıyla yurt dışında öğrenim görmek, pek çok öğrencinin tercih ettiği yöntemler arasında yer alıyor. Peki, Erasmus programı yapmak için özen gösterilmesi gereken detaylar nelerdir?

Erasmus Programı İçin Önemli Değerlendirmeler

Programa katılım amacı ve hedefi, öncelikli olarak belirlenmelidir. Turizm seyahati gibi düşünülmemeli ve eğitim kapsamları nitelikli şekilde değerlendirilmelidir. Hedefinizi belirledikten sonra diğer aşamaları değerlendirebilirsiniz. Erasmus programıyla yurt dışında moda tasarımı eğitimi almak için;

 

  • Ülke Seçimi

 

Okumak için seçtiğiniz ülke oldukça önemlidir. Gideceğiniz ülkenin yaşam koşulları, genç nüfusu, üniversite oranı ve yurt dışından eğitim için gelen nüfus oranı, çalışma ve sosyal koşulları gibi pek çok unsur, ülke bazında değerlendirilmelidir.

İnternet üzerinden hem okul ile hem orada Erasmus programına katılmış öğrencilerle iletişime geçmek oldukça mümkündür. Detaylı bilgi almak ve moda tasarımı okumak için ülkenin değerlendirilmesinde, iletişim oldukça yarar sağlar.

 

  • Konaklama Unsurları

 

Erasmus programı ve ülke seçiminizi yaptıktan sonra konaklama seçeneklerinizi değerlendirin. Kalacağınız bölge seçimi, kampüs veya ev seçimi gibi tercihlerinize göre konaklayacağınız alan seçimini yapın. En nihayetinde o ülkenin vatandaşı gibi olacaksınız. Şehir merkezine yakın bölgeleri değerlendirebilirsiniz. Dolayısıyla rahat şekilde gitmeniz, eğitiminiz boyunca memnun kalmanızı sağlar.

 

  • Donanım ve Edinim

 

Moda tasarımı bölümünde ihtiyacınız olacak materyalleri yanınızda götürmeniz, ülkeyi ve alışveriş olanaklarını keşfedene kadar işinizi kolaylaştırır. Kırtasiye malzemeleri gibi pratik ve okulda ihtiyacınız olarak donanımları yanınıza almalısınız. Ülke ve şehir hakkında araştırma yaparken de ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayacağınız yakın konum merkezleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

  • İletişim ve Etkileşim

 

Moda tasarımı bölüm hocaları, üniversite danışmanları, koordinatörlerle iletişimde olmak önemlidir. Yabancı bir ülkede hızlı adapte olmak için sosyal etkileşimler ve ideal iletişimler gereklidir.

Erasmus Programının Avantajları Nelerdir?

Farklı bir ülkeyi ve kültürünü tanımak, yepyeni bir sayfa açmak, programın en avantajlı ve keyifli yanıdır. Yeteneklerini sunabileceğiniz yepyeni bir alan ve moda tasarımına katkı sağlayacak yepyeni bakış açısı, Erasmus programının avantajları arasındadır.

Dil öğrenme ve pekiştirme, yepyeni insanlarla tanışma ve yaratıcılığınızı farklı ülkelere sunma olanağının yanı sıra gelişmenize de oldukça katkı sağlar. İlk etapta zor gibi görünse de kısa sürede şehre ve üniversiteye alıştığınızda, kolay ve keyifli hale gelecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.