Çikolata Her Şeydir

cikolata11
cikolata11

Olmazsa Olmaz Bir Besin Maddesi Çikolata

Bir çoğumuzun bağımlısı haline geldiği kuvvetli bir besin maddesidir Çikolata. Demir, çinko, bakır, fosfor, magnezyum, kalsiyum minerallerini içeren bu yiyecek aslında ilk bulunduğunda içecek olarak tüketilmekteydi. Efsaneye göre Orta Amerika’ya seyahatte bulunan kâşifler tarafından Avrupa’ya yayılmış olan çikolatanın ham maddesi kakao ağacının çekirdek adı verilen tohumlarıdır. Çikolata son haline gelene kadar birçok zahmetli işlemden geçer. Beyaz, Bitter, Sütlü, Dolgulu ve Pralin gibi çeşitleri mevcuttur.

cikolata11
cikolata11

Hayata Anlam Katan Yiyecek Çikolata

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk başlarda içecek olarak tüketilen çikolata, Avrupa’ya götürüldükten sonra insanların hayatında önemli bir yer edinmiştir ve katı olarak üretilmeye de başlanmıştır. Bununla beraber de her yana Çikolata evleri açılmıştır. Avrupa’dan da dünyaya yayılan, adına film bile çekilen bu besin maddesi vücuttaki bazı hormonları da harekete geçirmektedir. Özellikle de kadınlar için vazgeçilmezdir, yokluğu krize bile sokabilir. Çikolata seven birisiyle aranızdaki ufak bir kırgınlığı rahatlıkla çözebilmek için güzel, kaliteli bir çikolata yeterli olabilir çoğu zaman. Onu yorucu bir günün ardından ya da moraliniz bozuk olduğu zamanlarda yediğinizde verdiği mutluluk, enerji, destek kolay kolay bulunmaz. Bu yönüyle de can yoldaşıdır çikolata. Bir iki zararına nazaran birçok faydası da vardır onun. Örneğin kırmızı şaraptan ve yeşil çaydan bile daha fazla içerdiği antioksidan madde ile kanserle mücadeleye yardımcıdır, içerisindeki kalsiyum nedeniyle kemiklere de kuvvet vermektedir. Bahsettiğimiz gibi özellikle de kadınların vazgeçilmezi olan bu gıda maddesi endorfin hormonunu salgılattığı için mutluluk hissi yaratmaktadır.. Floroid ve potasyum da içeren çikolata bu yönleriyle dişlere ve stresle mücadeleye faydalıdır. Her gün az miktarda çikolata yenmesi de kanda pıhtılaşmayı önlemeye yardımcıdır, bu da ani kalp krizlerinin önüne geçmek anlamına gelir. Aslında kan şekerini de diğer tatlılara oranla hızlı bir şekilde yükseltmeyen çikolata, yiyen kişiye gerçekten ciddi enerji sağlar. İçerisinde bol miktarda bulunan demir ve çinko mineralleri de bağışıklık ve üreme sistemleri için önemlidir. Çikolatanın sütlüsü de dişlere zararsızdır, çünkü yüksek miktarda protein, fosfat ve kalsiyum içerir, bu maddeler de diş minesini korur.

Gerçekten kaliteli çikolata çeşitlerine ulaşmak kolay değildir ama neyse ki www.moda-sitesi.com var. Aradığınız çikolata dünyası bu adreste.

 

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.