Çeyiz Listesi Nelerden Oluşur?

Çeyiz yıllardan bu yana Anadolu kültüründe yer edinmiştir. Eski zamanlarda aktif olarak erkekler çalıştığı için evliliğin maddi yükü erkeklere yüklenilirdi. Kadınlar ise evliliğe katkılarını evde bulunan eşyaların temini ile yaparlardı. Bunlar dantel masa örtüleri, örgü eşyalar, dikişler ve el emeği nakışlar idi. Erkekler çalışıp düğün masraflarını biriktirirken, kadınlar da evde bu tarz işler ile uğraşırdı. Yıllar yılları kovaladı, kadın iş hayatında daha aktif bir rol almaya başladı ama çeyiz bir kültür olarak devam etti. 

Günümüzde evin hemen her eşyası kadın ya da erkek ayırt etmeksizin ortak karşılanmakta ve düğünün masrafları da ortak halledilmektedir. Tabi ki bu durum yöreden yöreye farklılık gösterir. Fakat çalışan iki insan evleneceği zaman genel olarak her işi ortak hallederler. Evin yeni alınan eşyaları ise halen çeyiz olarak anılmaktadır. Özellikle gelin ve damadın yakın dostları ya da akrabaları çeyiz hediyeleri alarak evlenen çiftin ev kurmasına destek olurlar. Hangi eşyaların alınacağı ise genel olarak kafa karıştırmaktadır. Eşya alırken tereddüt yaşanlar için biraz bu eşyalardan bahsetmek istedik. 

Çeyizin Genel Listesi

  • TV ve Beyaz Eşya: Bir evin olmazsa olmazlarındandır. İlk olarak TV ve beyaz eşya seçilir. En fazla harcama da bu eşyalara yapılır. Seçilen eşyaların aynı zamanda olabildiğince uygun ve kullanışlı olması gerektiğinden araştırma kısmı biraz zaman alabilir. Beyaz eşyalar başlıca; televizyon, ocak, fırın, davlumbaz, buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinden oluşur.
  • Küçük Ev Aletleri: Bu eşyalar gizli beyaz eşyalar olarak da adlandırılır. Çünkü yine beyaz eşyalar gibi olmazsa olmazlardandır ama aynı zamanda da diğer beyaz eşyaların yardımcı aletleridir. Bu eşyaların bazıları sırasıyla; mutfak robotu, blender seti, çay makinesi, kahve makinesi, tost makinesi, katı meyve sıkacağı, kattle, elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi ve ütüdür. 
  • Oturma Odası Mobilyası ve Aksesuarları: Özellikle yeni gelinlerin bitmek bilmeyen misafirlerini ağırlayacağı yerdir oturma odası ve eşyalar seçilirken birbirinin uyumuna ve görselliğine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan bazıları; koltuk takımı, TV ünitesi, halı, yemek takımı, orta ve zigon sehpa takımı, perde, kitaplık, kırlent, avize ve lambaderdir. 
  • Yatak Odası: Her ne kadar oturma odası kadar revaçta olmasa da gelen misafirler yatak odasını da görmek ister. Misafirler görmek istemese bile yatak odası bir evliliğin en önemli yerlerindendir. Burada alınması gereken eşyalar; yatak, baza, dolap, şifonyer, abajur, halı, nevresim takımı, yatak örtüsü, yastık, yorgan ve battaniyedir.
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.