Bu Sene Hangi Renk Elbise Moda?

Moda denen olgu insanların yaşamında şu ya da bu biçimde var olan bir duygudur. Bunun kendi içinde sosyolojik ve ekonomik boyutları olduğu ise kesin. İşin ekonomik boyutuna bakıldığında firmaların ayakta kalması için elbette endüstriyel anlamda bir sirkülasyon olması lazım ki bu da ancak moda ile gerçekleşebiliyor. İşin sosyolojik boyutuna gelindiğinde ise insanların gündelik rutin giden yaşamında moda bir tür adrenalin ve farklılık katıyor. Üstelik modaya uygun giyinmeyenler toplum dışında bile kalabiliyorlar. Onun için de moda dünden yarına insanların yaşamında hep olacak bir kavramdır.

Nitekim dünya genelinde de modanın kurmayları yılda iki kere bir araya gelerek ilkbahar yaz ve sonbahar kış koleksiyonlarını hazırlar. Bu sezon da başta elbiseler olmak üzere öne çıkan renkler var. Bu yazıda da bu sezonda öne çıkan renklerden bahsedilecektir.

Sezonun Öne Çıkan Renkleri 

Dünyaca ünlü moda defilelerini takip edenlerin de çok iyi bildiği üzere bu senin elbiselerinde ve diğer giysilerinde öne çıkan renklere bakıldığında iki detay var. Bunlardan ilki tıpkı diğer sezonlarda olduğu gibi devam eden renkler. Bir diğeri ise özellikle bu sezon öne çıkan renkler.

Öncelikli olarak bu sezona damga vuran, birçok elbisede kullanılan ve hemen her kadının üzerinde modeli ne olursa olsun göreceğimiz renklerin başında Prenses mavi olarak da adlandırılan koyu mavi tonu geliyor. Bunun yanında bir diğer öne çıkan renk hemen her tende uygun duracak olan limon sarısı. Özellikle yazın bronz tonlarda çok güzel duracağı kesin.

Ana Renklerin Ara Tonları Asıl Favori Renkler 

Biber yeşili, hardal sarısı yine birçok ünlü modaevinin defilesinde öne çıkan diğer renkler. Kırmızıyı da atlamak olmaz ama burada ton biraz daha farklı. Derin kırmızı olarak adlandırılan ya da vişneçürüğü olarak adlandırılan, koyu şarap renginde olan bir kırmızı. Yine özellikle esmer kadınlar için ideal bir ton.

Portakal rengi, zerdeçal rengi, elbette altın sarısı, tavuşkusu tonlarında pembeler, son derece canlı bir mercan rengi, lila, karamel rengi, gül pembesi, koyu lacivert, ten rengi diğer elbiselerde moda olan renklerdir.

Renk Seçiminde Bilinmesi Gereken Hususlar

Yukarıda yazılı olan renklerden de görüldüğü gibi çok sayıda renk seçeneği mevcut. İnsanlar elbette tüm bu renklerden elbise yaptıracak değil. Lakin burada işin belli başlı püf noktaları var. Yani hem güzel, hem şık olmak hem de farkınızı ortaya koymak için renk seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Kişinin kendi ten rengine uygun olan renkleri seçmesi son derece önemlidir.

Bunun yanında işe giderken olabildiğine işyerine uygun tonlarda olan renkleri tercih etme yoluna gitmelidir. Yani canlı mercan rengi bir elbise fabrika ortamında çalışan bir saha mühendisinde çok da doğru bir tercih olmayabilir.

 

 

Sezonun Öne Çıkan Diğer Moda Detayları

Yine dünyaca ünlü modaevlerinin defilelerine bakıldığında gündelik yaşamda kullanılan elbiselere bakıldığında bu renkler dışında öne çıkan bir diğer detay bu renklerin uzun, derin yırtmaçlı, kimi zaman salaş görünümünde olan elbiselerde kullanıldığı. Küçük mini çiçek desenli, etnik tarzda olanlar, askılı modeller bu seneye damga vuracak gibi duruyor.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.