Ayakkabı Tercihinde Kiloya Dikkat

Ayakkabı modelleri mevsim şartları, kullanıldığı alan, giyim tarzı ve yaşam koşulları gibi birçok neden göz önüne alınarak tercih edilir.  Özellikle kadınlar günlük şıklıklarını tamamlamak için kıyafetlerine uygun ayakkabı tercihi yaparlar. Ayak ve genel vücut sağlığının devamı için ayakkabı tercihi yaparken göz önüne alınması gereken ilk kriter kişinin kilosudur. Şık olmak ve güzel görünmek kendimize olan güvenin artması için çok önemlidir. Ancak sağlığımızı koruyabilmemiz için mutlaka kilomuza uygun ayakkabı modellerini tercih etmeliyiz. Topuklu ayakkabı, spor ayakkabı, düz ayakkabı, sandalet ve babet gibi tüm ayakkabı modelleri kişinin kilosu ile uyumlu olmalıdır. 

 

Kiloya Uygun Ayakkabı Alınmazsa Ne Olur?

Günümüzde giderek artan ayakkabı tutkusu yanlış tercihler yapmamıza neden olmaktadır. Ayakkabı seçerken kilomuzu dikkate almazsak bazı sorunlar ile karşılaşabiliriz. Bu sorunlar;

  • Dar ayakkabı seçimi ayak parmaklarının şeklini bozar ve çekiç parmak hastalığına neden olur.
  • Ayak boyutumuza uygun olmayan ayakkabı ayak dokumuza sürtünür ve nasır oluşur.
  • Ayakkabı vücudumuzun ağırlık merkezini desteklemez ise diz ağrıları ve bacak kasılmaları meydana gelir.
  • Vücudumuzun dik durması ve ağırlık merkezinin kaymamasında ayakkabının önemi büyüktür. Kilomuza uyum sağlamayan ayakkabıda ağırlık merkezimiz kayar ve omurga ağrıları başlar.
  • Ayak bileklerimiz vücut dengemizi sağlamamız için önemli bir göreve sahiptir. Ayakkabı ağırlığımızı desteklemez ise vücudun yükü ayak bileklerine gider ve bileklerde incinmelere yol açar.
  • Rahatsız eden ayakkabı modelleri bacaklarda şişme ve varislere neden olur. 

Sağlığımızın sürdürülebilmesi ve korunması için kilomuza uygun ayakkabı modellerini tercih etmeliyiz. 

 

Kilolu Bayanlar Topuklu Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Topuklu ayakkabı her yaştan kadının vazgeçemediği en önemli aksesuarlarıdır. Topuklu ayakkabı giymek ne kadar zor olsa da her kadın mutlaka şık olabilmek için tercih eder. Giymesi zor olan bu ayakkabı modellerini kilosu olan kadınlar tercih ederse ayak sağlıklarını kısa sürede bozabilirler. Bu nedenle kilosu fazla olan kadınların topuklu ayakkabı alırken diğer kadınlara göre biraz daha titiz davranması gerekir. İlk olarak topuk kalınlığının fazla olmasına dikkat edilmelidir. Kalın topuklu ayakkabılar vücut ağırlığını daha iyi taşır. Ayakkabının ucu kesinlikle dar olmamalıdır. Ayağınızın genişliğine ve boyutuna uygun olmalıdır. Topuklu ayakkabıda oluşan fazla basınç nedeni ile ayaklar kısa sürede şişer. Bu nedenle topuklu ayakkabı almak istediğiniz zaman akşam saatlerinde almanızı tavsiye ederiz. Bu kriterlere dikkat ederseniz kilonuza uygun olan topuklu ayakkabı modellerini alabilirsiniz. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.