Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı kokuları pek çok kişinin rahatsız olduğu bir durumdur. Bu durumla her zaman karşılaşmak mümkün olsa da ayakkabı kokusu sorunları genelde yaz mevsiminde en üst seviyeye çıkar. Ayakkabı kokusu kişiye oldukça zor anlar yaşatabilen bir durumdur. Kişilerin hayat standartlarının düşmesine ve kişinin kendisini oldukça kötü hissetmesine neden olur. Ayakkabı kokusu birkaç basit yöntemle ortadan kaldırılabilen bir durumdur. Bu rahatsız edici kokuyu ortadan kaldırmak için doğal yöntemlerden faydalanılabilir. Bu yöntemlerin yanı sıra ayakkabı kokusu giderici hazır spreylerde bulunmaktadır.

 

Ayakkabı Kokusu Gidermede En Etkili Yöntem

Ayakkabı kokusu pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kişinin oldukça uzun yürüyüş yapması ve bu yürüyüş sonucunda ayakların terlemesi, ayakların hiç hava almaması ve yanlış yapılan ayakkabı seçimleri en bilindik nedenler arasındadır. Kişiyi oldukça rahatsız eden bu kokudan kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem vardır. Karbonat, ayakkabı kokusunu ortadan kaldırmada oldukça sık kullanılan ve etkili olan bir yöntemdir. Ayrıca uygulanması da oldukça kolaydır. Geceden ayakkabının içine bir kaşık karbonat konulması yeterlidir. Ayakkabı içine konulan karbonat var olan ayakkabı kokusunu sabaha kadar ortadan kaldıracaktır.

 

Doğal Yöntemler İle Ayakkabı Kokusu Giderme

Ayakkabı kokusunu ortadan kaldırmak için kokuya neden olan bakterilerin ortadan kaldırılması gereklidir. Bu bakterileri ortadan kaldırmak için kullanılan birtakım doğal malzeme vardır. Bu malzemelerin en bilinenleri portakal ve limon kabukları ile adaçayı ve lavanta yapraklarıdır. Bu doğal malzemelerden birinin geceden ayakkabının için konması yeterlidir. Ayakkabının içindeki o kötü koku sabaha kadar ortadan kalkacaktır.

Ayakkabı kokusunu ortadan kaldırmak için denenebilecek başka bir malzeme çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı dezenfektan özelliktedir ve bu özelliği sayesinde kokuyu ortadan kaldırmada oldukça işe yarar. Ayakkabının iç kısmına, tabana damlatılacak olan birkaç damla çay ağacı yağı ayakkabı kokusunu ortadan kaldıracaktır. Bu yağ aynı zamanda el temizlemek için de kullanılabilir. Yağın dezenfektan özellikte olması pek çok açıdan fayda sağlamaktadır.

 

Pudra Ayakkabı Kokusu Gidermeye Yardımcı Olur Mu?

Bebek pudrası ya da talk pudrası diye var olan ürünler nem hapsedici nitelikte olan ürünlerdir. Bu özellikleri sayesinde ayakkabı kokusunu ortadan kaldırmak için kullanılabilirler. Gece ayakkabılara biraz talk ya da bebek pudrasından dökülür ve sabaha kadar beklenir. Bununla birlikte kişiler ayakkabılarını giymeden ayaklarına da biraz pudra sürebilirler. Ayaklara sürülen talk pudrası terleme sorununu azaltır ve ayakkabı kokusu oluşumunun da önüne geçilmiş olunur.

Ayakkabı kokusunu gidermek için kullanılan malzemeler oldukça basit, kullanılan yöntemler de uygulanması oldukça kolay olan yöntemlerdir. Çok kısa bir sürede ve oldukça kolay bir şekilde rahatsız edici olan ayakkabı kokusundan kurtulmak mümkündür. Tüm bunların yanı sıra ayakkabı kokusu için satılan hazır spreyler de bulunur. Kişinin hangi tür bir yöntemi tercih edeceği yalnızca onun seçimiyle ilgilidir. Ancak ne tür bir yöntem tercih edilirse edilsin kişiyi rahatsız eden ayakkabı kokusundan kurtulmak son derece basittir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.