Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır?

Kişisel bakım ve cilt bakımı bir insanın kendine yapabileceği en büyük iyiliklerden bir tanesidir. İnsanın karakterini oluşturmasında ve kendine verdiği önemin belirlenmesinde ortaya çıkan cilt bakımı, düzgün ve düzenli yapıldığında yılların vermiş olduğu cilt yorgunlukları güzel bir şekilde gizlenerek cildin tazeliğinin korunması esas alınmalıdır. Yüz üzerinde bulunan yüzlerce kas, gün içerisinde kasılarak insanların duygularının ortaya çıkmasında rol oynamakta. Aynı zamanda bu durumlar kırışıklıklara sebebiyet vermekte. Bu tarz güzellik ve cilt bakımında sıklıkla kullanılmakta olan Aloe Vera bitkisi oldukça yararlı. Aloe vera kısaca halk arasında sarısabır olarak bilinmektedir. Bu bitki yeşil bir renge sahip olmakla beraber içerisinde bulunan jelimsi yapı bu tarz işlemlerde kullanılmaktadır.

Aloe Vera Bitkisinin Bakımını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde doğal olarak yetiştirilip aynı zamanda direk olarak cilde sürülerek de kullanılabilen bu bitki türü, ayrıca dikkatli yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Bunun için kullanılacak toprak iyi seçilmeli ve bu kriterlere uygun seçimlerin yapılması gerekiyor. Bu tarz topraklar ise geçirgen yapıda ve humuslu bir yapıya sahip olmalıdır. Bu tarz toprakları tanıyamam ya da bilmiyorum diyorsanız yapmanız gereken çiçekçilere ya da diğer yapı marketlerine giderek ilgili tüccarlardan bu ürünleri temin ederek aloe vera yetiştiriciliğinize başlayabilirsiniz. Ortam sıcaklığının da bir o kadar önemli olduğu bu bitki türünde her zaman güneş ışığı alan ve aydınlık ortamlarda havada olmayan yerlerde kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Ayrıca her tarafından eşit bir şekilde güneş ışığının alınabilmesi için gün aşırı olarak saksı yönünün de gün ışığı aldığı bölge tarafında çevrilmesi gerekiyor. Böylece her yaprağı eşit büyüyen bitkiden alabildiğince yüksek verim alınabilmesi sağlanıyor. 

Sulama ve Toprak Nemi

Sürekli sulama istemeyen bu bitki aynı zamanda çok yormayan bir bitki. Fazla sulanması doğru olmadığı gibi fazla sulandığı durumlarda toprak köklerinde çürüme meydana gelebiliyor. Bunun için sulamadan önce toprağın iyice kurumasına dikkat edilmeli ve bitkinin sağlığının olabildiğince yüksek seviyede tutulması gerekiyor. Haftada 1 sulamanız yeterli olduğu gibi kullandığınız sulama kabını değiştirmemeli ve yaz aylarında da haftada 2 kez sulamanız yeterli oluyor. Sulama yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka etken ise suyun yapraklara temas etmemesi oluyor. Yaprakları ıslandığında hızlı çürüme eğilimi gösterebildiği gibi aynı zamanda yapraklara zarar vermenizde olası. Bu yüzden bu işlemde olduğunca dikkat ederek sadece toprağa gelecek şekilde sulamayı yapmanız yeterli oluyor. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.